"Parolasız" sitelerin yolu açıldı

“Parolasız” sitelerin yolu açıldı

Android admin 173 Okundu
sponsorlu reklam

Daha gelişmiş emniyet standartlarını arayan Android kullanıcıları artık Android üzerinde aradıklarını bulmaya daha yakın. FIDO Birliği, Google’un mobil işletim sisteminin bundan sonra “FIDO2 Sertifikalı” olduğunu belirtti.

Vestel ve Google’dan meslek birliği

Android 7.0 ve üzeri bir Android sürümünü çalıştıran akıllı telefona sahip bütün kullanıcılar, cihazlarında parmak izi sensörü bulunması durumunda bu sensörü daha gelişmiş güvenlik önlemleri için kullanabilecekler. FIDO2 protokolleri, Android cihazlarda parolasız ve güvenli oturum açma işlemini bu standardı destekleyen uygulamalar ve internet siteleri üstünde sunuyor.

Geliştiriciler ise FIDO enerjik düzeltme sistemini Android uygulamalarına ve internet sitelerine basit bir Uygulama Süreç Arayüzü (API) kullanarak sunabilecek.

Google’ın Mahsul Yöneticisi Christiaan Brand, duyuruyu bir mesajla yayınlayarak şu ifadeleri kullandı:

“Google, uzun zamandır FIDO Birliği ve W3C ile birlikte herhangi bir uygulamaya oturum başlamak için zorunlu olan parolaları güvenli bir şekilde geride bırakma imkanı veren FIDO2 protokollerini standartlaştırmak için çalışıyordu. Bugün Android için FIDO2 sertifikasyon sürecinin tamamlandığının duyurulması, bize bu instiyatifi egzersiz ortaklarımıza ve geliştiricilere cihazlarda kullanılmak üzere sunmamızı sağlıyor. Bu sayede halihazırda kullanılan ve gelecekte piyasaya çıkacak zeki cihazlar için kullanıcılar için elverişli ve pratik biyometrik emniyet önlemlerini kolaylaşacak.”

FIDO2, haliazırda lider internet tarayıcıları olan Google Chrome, Mozilla Firefox ve Microsoft Edge kadar destekleniyor ve standardın önizleme desteği, Apple’ın Safari tarayıcısında mevcut.

FIDO2, World Ride Web Konsorsiyumu’nun (W3C) Web Doğrulama şartnamesi ve FIDO Birliği’nin bu şartnameye denk kabul edilen Müşteriden Doğrulayıcıya Protokolü’nden (CTAP) oluşuyor. Bu protokoller, birlikte kullanıcıların FIDO2 düzenli cihazları (parmak izi okuyucu, kameralar ve FIDO güvenlik anahtarları) ile çevrimiçi servislere daha kolay ve tehlikesiz olarak oturum açmalarını sağlıyor.

FIDO Birliği’nin Yönetici Direktörü Brett McDowelll, FIDO2’nin daha yaygın kullanımının geliştiricilerin internet sayfalarını geleceğin teknolojisi tamamen parolasız olarak tasarlamalarını sağlayabileceğini belirterek:

“FIDO 2, platformlara birincil günden uyum sağlamak için tasarlandı. Bu standardın her gün kullanmakta olduğumuz tüm internet tarayıcıları, aygıt ve servisler tarafından desteklenmesini hedefliyoruz. Google kadar yaşanan yeni gelişme ile FIDO Düzeltme teknolojisinden faydalanacak kullanıcıların sayısı büyük bir büyüme gösterdi. Halihazırda FIDO2 standardını destekleyen tarayıcılar ile birlikte akıllı cihazların bu standardı desteklemesi, internet sitesi geliştiricileri için parolaların riskleri ve sorunlarından kurtularak FIDO Düzeltme teknolojisine geçme zamanının geldiğini gösteriyor.”

Önceki HaberFacebook’un “Geçmişi Temizle” İşlevi Geliyor  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir