PC mi yoksa konsol mu?

Haberler admin 165 Okundu
sponsorlu reklam

PC mi yoksa konsol mu?

Peki gerçekte günümüz oyunları, 2019’un teknolojisini yansıtabiliyor mu? Açık konuşalım, hayır.
Malum, günümüzde kullandığımız konsollar 2013 yılında satışa sunulmuştu. Dolayısıyla meydana çıkan en son oyunlar bile böylece veya böyle 2013’ün teknolojik şartlarında geliştiriliyor. Peki neden?

Bu sorunun cevabı son derece açık. Çünkü geliştiriciler de para galip gelmek zorundalar. Para için de yaptıkları oyunun satması gerekiyor.

Son açıklanan rakamlara tarafından PlayStation 4 dünya genelinde 90 milyonun üzerinde dağılım rakamlarına ulaşmış. Xbox One da 50 milyon civarında çeşitli olsa bu 140 milyon gibi çok büyük bir sayıya ulaşıyor.

Dolayısıyla bu iki konsol için meydana çıkan bir oyunun milyonlarca potansiyel müşterisi olduğu anlamına geliyor. Peki öteki tarafta kim var? Bağlı ancak PC oyuncuları.
Dürüst olalım, PC oyuncularının büyük bir çoğunluğu oyunlara para belirlemek yerine korsan olarak oynamayı seçim ediyorlar. Hal böyle olunca geliştiricilerin belli başlı hedef kitlesi de konsollar oluyor.

Bugün 5 – 6 bin TL verip alacağınız sağlam bir PC, tüm oyunları en üstteki grafik ayarlarında oynatabilir. Hatta günümüz mevcut oyunlarından çok daha iyilerini de oynatabilir. Lakin günümüz konsolları oyun sektörünün önünü tıkamış durumda.

Geliştiriciler hala 2013 model oyunlarla karşımıza çıkmaya devam ediyorlar. Haliyle bu oyunlar da üstteki seviye PC’lerin hakkını veremiyor. Peki ne olacak? Cevap basit. Sağlam bir PC’ye sahip olanlar sağlam bir oyun için 2020 yılına kadar beklemek zorunda kalacaklar.
2020 yılında yeni cins konsolların gelmesi bekleniyor. Doğal olarak yeni cins konsollarla birlikte geliştirilen oyunların grafiklerinde de üstteki seviye iyileştirmeler olacaktır. Ast fakat gerçi erkenden yorum yapmak çok içten olmaz.

Çünkü yeni nesil konsolların satış rakamları kesin seviyelere ulaşana değin yapımcıların önceliği yine PS4 ve Xbox One olacaktır.
Sonuç olarak özetlemek gerekirse, şu zamanda oyun için PC elde etmek yerine konsol olmak fazla daha rasyonel görünüyor. Zira şu ara bir PS4 olmak istediğinizde garantisi devam eden ürünleri 1500TL civarına satın alabiliyorsunuz. Aynı şekilde garantisi sürekli Xbox One S içinde 1200TL gibi bir meblağ tatmin edici olacaktır. Emrindeki ama yine de seçim sizin.

Meşhur futbolcunun kardeşi olduğu ortaya çıktı

YouTube’da nasıl para kazanılır?

Ayrılık haberini böyle kutladı!

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir