PC oyunculuğu yavaş yavaş ölüyor mu?

Haberler admin 121 Okundu
sponsorlu reklam

PC oyunculuğu yavaş yavaş ölüyor mu?

Konsolların hayatımıza girmesi 1980’lerin ortalarında gerçekleşti. Atari, Nintendo ve Sega gibi isimler, konsol sektörüne öncülük ettiler. Fakat o süre oyun geliştiricisi bu kadar artı değildi.

çoğunlukla konsolu üreten firmalar, ürettikleri konsollar için de oyunlar geliştiriyordu. Doğal olarak birincil konsollar için oyun yelpazesi böylece da geniş değildi.

Daha Sonra konsolların yerini ağır ağır bilgisayarlar almaya başladı. Çünkü bilgisayarlar için herhangi bir kısıtlama laf konusu değildi. Yani isteyen tüm yapımcılar bilgisayarlar için oyun geliştirebiliyordu.

Hal böyle olunca oyun sektörü bilgisayarlar üstüne şekillenmeye başladı. Fakat 2000’li yıllara içten konsollar tekrardan atağa kalktı.

Konsolların yükselişi

Bilhassa Sony’nin konsol sektörüne dahil olması bütün dengeleri değiştirdi. PlayStation’ın beklentilerin üzerinde bir kitleye ulaşması, yapımcıların bu konsola yönelmesine zemin hazırladı.

Nitekim konsol rüzgarı PlayStation 2 ile daha sert esmeye başladı. 150 milyonu aşan satmak rakamıyla en çok satan konsol unvanını bölge PS2, yapımcıların da konsol taraflı bir geliştirme sürecini benimsemesinde önemli rol oynadı.

Konsolların PC’ye göre en önemli avantajı korsan oyuna karşı daha dirayetli olmasıydı. Nitekim bu koşul PlayStation 3 ve PlayStation 4 ile daha da ön plana çıkmış oldu.

Konsolların kırılmasının zorlama olması, kırıldığında deha sistem güncellemesi ile korsan oyunun önüne geçilmesi geliştiricilerin birinci tercini konsollar yaptı.

Korsan PC’nin sonunu getirdi

Peki PC oyunculuğunun sonu mu geldi? Kuşkusuz hayır. Ama şunu bundan böyle kabul etmemiz gerekiyor. PC oyunculuğu, konsolların gölgesinde kaldı. Bu durumu şu şekilde özet çıkarmak mümkün. Örneğin RTS dediğimiz gerçek zamanlı strateji oyunları konsollarda pek tutmuyor. Bu oyun tarzı konsollarda tutmadığı için son dönemde çıkan RTS sayısında muazzam bir düşüş söz konusu.

Yani üreticiler konsollarda satmayacak oyunları PC için çıkarmayı o kadar istemiyor. Bunun nedeni ise PC’deki korsan furyasının önüne geçilemiyor olması.

16 maçta 293 gol attı!

Birincil soruda elendi

El ele alışverişe çıktılar

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir