Pil sorunu neden çözülemiyor?

Bilim admin 218 Okundu
sponsorlu reklam

Pil sorunu neden çözülemiyor?

Cep telefonlarımızda kullanılan teknolojiler, telefonların güçleri yüksek bir ivmeyle gelişiyor olsa da pilleri hala çabucak bitiyor. Cep telefonları, her geçen ay yeni ve daha hızlı işlemciler, daha yüksek çözünürlüklü ekranlar ve kameralar, daha yeni ve güçlü yazılımlar ile güncelleniyor. Telefonlarımızın NASA‘nın Ay’a insan göndermekte kullanılan bilgisayarlardan bile çok daha güçlü olduğu biliniyor. Peki neden hiç bir üretici, uzun vakit dayanan bir pil geliştiremiyor?

Ipucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

Piller niçin gelişmiyor?

PandoDaily’den Farhad Manjoo, pillerdeki sorunun bilgisayar gücünün her iki senede bir ikiye katlanacağını varsayım eden Moore Kanunu‘na uymaması olduğunu söylüyor. Bunun nedeni ise pillerin fazla eski, oysa sürekli olarak optimize edilen bir kimyasal teknolojiye dayanması. Batarya ömründeki geliştirmeler, pil teknolojisinin kendisi yenilenmediğinden, sınırlı kalıyor.

Kullanıcılar bu durumdan fazla mu şikayetçi?

Kullanıcılar, kısa batarya ömründen epeyce şikayetçiler. Araştırma firması J.D. Power And Associates kadar 7.080 zeki cep kullanıcısı arasında geçtiğimiz yıllarda yapılan bir ankette katılımcıların telefonun kendisinden memnun oldukları, ama batarya ömrünü “geçtiğimiz senelerde büyük ölçüde düşüş belirten özelliklerden biri” olarak değerlendirdikleri ortaya çıktı.

Daha da kötüsü, yeni cihazlarda durum kötüye gidiyor olması. Zira ekranlar büyüdükçe ve çözünürlükleri arttıkça, işlemciler güçlendikçe defalarca daha artı enerjiye gereklilik duyuyorlar ve mevcut pil teknolojisi bu ihtiyacı çeper güç karşılıyor.

Peki çözüm nedir?

Bunun cevabını haberdar olan o kadar kimse yok. Manjoo’ya tarafından pil sorununu birincil çözen, “mükemmel kazançlar” sağlayacak.

Önceki HaberSteve Jobs’un Siri ile “İmtihanı” Sonraki HaberYeni Hellboy filminin fragmanı yayınlandı!

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir