Play Store’da “veri keyfine” son!

Mobil Uygulamalar admin 210 Okundu
sponsorlu reklam

Play Store'da

Facebook’un Cambridge Analytica bilgi skandalından bu yana gizlilik ve şeffaflık çoğu teknoloji devi için en hassas konu haline geldi. Bu şart, Apple gibi bu konuda nispeten temiz bir sicili bulunan firmaların ekosistemlerinin sahip olduğu güvenliği pazarlamada ön plana çıkarmasına da niçin oldu.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki başvuru formu izinleri

Bu konuda yaşanan yeni bir gelişme sonucunda Google, sahibi olduğu Android işletim sisteminin başvuru marketi olan Google Play‘de bulunan ve Google’ın izni olmadan kullanıcıların arama kaydına ya da kısa mesajlarına ulaşan uygulamaları kaldıracağını duyurdu.

Politika değişikliği, Google kadar ilk olarak geçtiğimiz Ekim ayında duyurulmuş ve değişikliğin amacının “kullanıcıları gözetmek” olduğunun altı çizilmişti. Yürürlüğe giren bu tatbik ile geliştiriciler, geliştirdikleri uygulamanın arama kaydı ve SMS erişimi gerektirmesi durumunda müsade isteği formunu doldurarak kullanıcıların alıngan bilgilerine oysa kullanıcı izni kapsamında erişebilecekler.

Google’a göre müsade ricası formlarının değerlendirilmesi esnasında uyarı edilen unsurlar şunlar olacak:

Sıradan bir kullanıcının neden bu nesil bir uygulamanın söz konusu veriye erişmesi gerektiğini anlayabilmesi Kullanıcının bu durumdan fayda sağlaması İznin uygulamanın esas işlevine uygunluğu Laf konusu alıngan bilgilere erişimi olan bu nesil uygulamaların ortaya çıkarabileceği tehlike Laf konusu işlevin daha yerinde alternatiflerinin bulunup bulunmaması

Bir Takım durumlarda geliştiriciler Google tarafından yalnızca laf konusu bilgiye erişmelerini sağlayacak daha kontrollü başvuru işlem arayüzlerini (API) kullanmaya yönlendiriliyor. Bir Takım uygulamalarda ise, mesela SMS ile paylaşımın gerektiği durumlarda geliştiricilerin doğrudan doğruya kısa mesajlara erişim istemek yerine Intents adı bahşedilen özellik ile standart mesaj uygulamasına zorunlu veriyi temin etmek gibi çözümlere yönelmesi bekleniyor.

Google, bu kriterlere uymayan uygulamaların önümüzdeki haftalarda Google Play platformundan kaldırılacakları konusunda geliştiricileri uyarıyor. 9 Mart 2019 tarihine dek formu dolduran geliştiriciler, Google tarafından kullanıcıların arama geçmişini ve kısa mesajlarına erişim için kullanıcılardan müsade isteme hakkına sahip olacak. Diğer yanda bu sebeple uygulamaları Google Play’den kaldırılan geliştiricilerin de benzer tarihe dek uygulamalarındaki manifesto dosyalarındaki hassas kullanıcı verileri ile ilgili erişim isteğini kaldırmaları ya da gerekli görmeleri halinde bu isteklerin gerekliliğini bir erişim özlem formu ile Google’a iletmeleri gerekecek.

Önceki HaberÇin’in Ay’daki birincil biyoloji ile ilgili deneyi başarılı oldu  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir