Protezler kötü niyetli kişilerin hedefinde

Haberler admin 149 Okundu
sponsorlu reklam

Protezler kötü niyetli kişilerin hedefinde

Nesnelerin İnterneti artık sadece internet bağlantılı zeki saatler ya da zeki evlerden yok; gelişmiş, karmaşık ve giderek daha da otomatik ışık halkası gelen ekosistemlerden meydana geliyor. Bunlara sağlık sektöründe kullanılan siber teknolojiler de dahil. Bu teknolojiler gelecekte; sadece destek için kullanılan cihazlardan tüketicilerin bayağı insan vücudunun becerilerini sibernetik yöntemlerle ilerletmek nedeniyle yaygın bir şekilde kullanacağı ürünlere dönüşebilir. böylece, saldırganların kullanabileceği potansiyel güvenlik risklerinin araştırılarak en üye indirilmesi, mevcut ürünlerdeki emniyet sorunlarının giderilmesi ve altyapıların desteklenmesi ağırlık kazanıyor.

Motorica ile iş birliği yapan Kaspersky Lab ICS CERT araştırmacıları; Rusya merkezli bu girişim kadar geliştirilen dijital yedek el için kullanılan deneme yazılımı çözümü üstünde bir siber emniyet değerlendirmesi yaptı. Uzak erişilebilen bir bulut sistemi olan çözüm, bütün belirtilmiş biyomekanik cihazların durumunu izleyebilen bir arayüzden oluşuyor. Çözüm ayrıca diğer geliştiricilere, akıllı tekerlekli sandalyeler, suni el ve ayaklar gibi cihazların teknik koşul analizleri için mevcut bir araç seti sunuyor.

Yazılım üzerinde yapılan birincil araştırmada çok sayıda güvenlik sorunu saptandı. Bunlar arasında güvenli olmayan http bağlantılar, yanlış hesap işlemleri ve eksik antre düzeltme gibi sorunlar yer alıyordu. Yedek el kullanımdayken bulut sistemine veriler gönderiyor. Emniyet açıkları sebebiyle saldırganlar şunları yapabiliyor:

Yan tüm hesaplar hakkında bulutta tutulan bilgilere erişim (tüm protez cihazlar ve bunların yöneticileri için kullanıcı adları ve parolalar açık olarak görülebiliyor).
Bu bilgileri başkalaşmak, silmek ya da yeni bilgi eklemek.

Kendi alışılagelmiş ve imtiyazlı kullanıcılarını eklemek ya da silmek (yönetici haklarıyla).

UEFA resmi olarak açıkladı: Beşiktaş…

O defter kapandı

Faturalar yüzde 12 düşüyor

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir