Python Algoritma Çözümü-Kaç Cumhuriyet Bayramı Haftasonuna Gelmiştir

Kodlama admin 2.106 Okundu
sponsorlu reklam

Evet arkadaşlar, bir süre önce basit python algoritma çözümleri paylaşıyordum. Faydalı olduğuna inandığım için, bir tane daha paylaşmak istedim. Geçtiğimiz günlerde bir üniversite öğrencisinin çalışma sorusu olan problemimizi paylaşalım öncelikle;

29 Ekim 1923 tarihinden itibaren kaç 29 Ekim, haftasonuna denk gelmiştir?

Problemin çözümü c diliyle istenmiş. Ancak uzun süredir c’de herhangi bir kodlama yapmadığım için syntax’la uğraşmamak adına Python dilinde algoritmayı çözmek istedim.Bunun en büyük sebebi syntax’daki sadeliğinden ve kısa sürede problemin çözümü istendiğinden oldu.

Öncelikle sade kodu paylaşayım.

python algoritma çözümü

başlangıç değerini 1923 alıyoruz ve her yıl(365 gün’ü) üstüne ekleyip 2017’ye kadar her yıl’ın 6 ve 7 modunu alıp 0 ve 6 ya denk gelip gelmediğini kontrol ediyoruz.Bunun sebebi 29 ekim 1923 tarihinin pazartesi gününe gelmesi. Burada dikkat etmemiz gereken husus, 4 yılda 1 şubatın 29 çekmesi ve dolayısıyla ayda 366 gün olması. bunu da while döngüsünün içinde if ile kontrol ediyoruz.

Umarım açıklayıcı ve faydalı olmuştur. Bu şekilde basit algoritmalaryeni başlayan arkadaşlara, öğrencilere güzel pratik olduğunu düşünüyorum.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir