Rusya, Ultra Hızlı Uzay Seyahati için Plazma Motorları Üzerinde Çalışmaya Devam Ediyor

Bilim admin 255 Okundu
sponsorlu reklam

Rusya, Ultra Hızlı Uzay Seyahati için Plazma Motorları Üzerinde Çalışmaya Devam Ediyor

Rus bilim insanları, plazma roketi teknolojisini Mars ve ötesine yapacağımız yolculuklar konusunda manâlı bir öğe olarak görüyor.

Rusya Bilimler Akademisi Sibirya Nükleer Fizik Enstitüsü’nden bilim insanları, roket motorlarında kullanılan termonükleer plazmanın gücünden başarıyla faydalanmayı amaçlayan deneylere başlamaya hazırlanıyor.

Bu ayın ilerleyen zamanlarında başlayacak deneyler, termonükleer plazmanın enerjisinden yararlanmaya karşın olan birincil deneylerin devamı özelliğinde olacak.

Rusya Bilimler Akademisi Sibirya Nükleer Fizik Enstitüsü Başkan Yardımcısı Aleksandr Ivanov, kurdukları teçhizat tamamen plazma ısısının 100 bin dereceye kadar çıkarılabildiğini ve roket motoru üretimi için zorunlu yoğunluğa ulaşabildiklerini ifade etti.

Ekim ayında Energomash isimli Rus elektrik mühendisliği firması roket motorlarının imal sürecine dâhil olmuştu ve yüksek enerjik elektrotsuz plazma roket motoru yapma planlarını açıklamıştı. Rusya’nın Kurchatov Enstitüsü, uzay seyahati amaçlı plazma tabanlı bir motor üstünde çalıştığını 2016 yılında söylemişti.

Plazma tabanlı roket motorlarının gelecekte insanları öteki gezegenlere ve daha da ötesine taşıması bekleniyor.

Kaynak : http://www.spacedaily.com/reports/Russian_Physicists_Come_Closer_to_Plasma_Engine_for_Superfast_Space_Travel_999.html

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir