Samsung Galaxy S10 alınır mı?

Haberler admin 270 Okundu
sponsorlu reklam

Samsung Galaxy S10 alınır mı?

Samsung uzun bir süredir ilgiyle beklenen yeni S serisi modellerini 20 Şubat’ta düzenlediği özel bir etkinlikle tanıttı. Güney Koreli şirket Unpacked etkinliğinde 4 farklı akıllı telefon modeli ile karşımıza çıktı. Bu modeller, Galaxy Fold, Galaxy S10E, Galaxy S10 ve S10+’tı. Nitekim tanıtımın ardından Galaxy Fold haricindeki modeller ülkemizde de satışa sunuldu.

Açık konuşmak icabında Galaxy serisinin yeni modellerinin 7000TL üzerinde fiyatlarla karşımıza çıkacağını varsayım ediyorduk. Malum Samsung’un açılış modeli olan S10E de aynı iPhone XR gibi 749 dolarlık bir etikete sahip. Hal böyle olunca Apple gibi Samsung’un da Türkiye’de 7000TL’yi başlangıç fiyatı olarak baz alacağı düşünülüyordu.
Ama Güney Koreli şirket yaklaşık olarak herkesi ters köşe yaptı. Yeni Galaxy S modelleri beklentilerin çok daha aşağı etiketlerle satışa sunuldu. Samsung Apple’ın 7399TL değerinde biçtiği 749 dolarlık etiket için yalnızca 5499TL istedi.

10000TL’ye yaklaşan fiyatıyla tepki çeken iPhone XS’in eşdeğerinde yer alan Galaxy S10’un fiyatı ise 6599TL.

Şimdi bu iki model aralarında kıyasa girmeye lüzum değil. Zira merak edenler aşağıdaki linkten S10 ve iPhone XS karşılaştırmasına göz atabilirler.
Bu yazımızın konusu ise 6599TL verilip Galaxy S10 alınır mı? İşte bu sorunun yanıtı.

Öncelikli olarak şunu kabul etmemiz gerekiyor. Ülkemizdeki zeki telefon fiyatları, hala alışılagelmiş koşulların çok üstünde. Umulan, böylece fazla tanıdık olmayan ülkede minimum ücret üzerinden ücret bölge insanlar, tek bir maaşları ile diledikleri telefonu satın alabiliyorlar.

Ülkemizdeki şart ise azıcık daha farklı. Minimum vergi 2020TL seviyelerinde. Dolayısıyla bu ödenti ile üstteki segment yok, pek fazla orta segment modeli almak bile mümkün yok. Bu sebepten ötürü ülkemizdeki zeki telefon fiyatlarının hala beklenenin üzerinde seyrettiğini söylememiz gerekiyor.
Bahse konu Galaxy S10’u satın olmak için bile ortalama olarak 4 aylık minimum ücreti gözden hariç tutmak gerekiyor. O yüzden Galaxy S10 alınır mı sorusunu fiziksel koşullardan ziyade, ülkemizde zeki telefon fiyatları üzerinden değerlendireceğiz.

Galaxy S10 olmak ne değin rasyonel?

Eğer bugün bir üstteki segment zeki telefon satın almak isterseniz önünüzde geniş bir seçenek yelpazesi olduğunu göreceksiniz. Malum Çinli üreticilerin yeni nesildeki amiral gemisi modelleri 4000TL ile 5000TL bandından fiyatlarla satılmakta. Ama bu telefonların pek çoğunun SAR değeri normallerin azıcık üstünde.
Eğer SAR değeri sizin için çok önemli değilse tercihiniz Xiaomi, Oppo ya da Vivo gibi üreticilerin ülkemizde satılan modelleri olabilir. Lakin bu modellerin ekosistem tarafında çok artı şey sunmadığını da andırmak gerekiyor.

Öteki tarafta ise LG, Sony, Samsung, Huawei ve Apple gibi seçenekler yer alıyor. Hali hazırda anlık satış fiyatları üzerinden Apple’ın çok artı şansı olduğunu söyleyemeyiz. Umulan bir indirim söylentisi dolaşıyor ama inen birşey de yok. Dolayısıyla Apple bu bağlamda en saçma tercih.

Geri kalan modeller arasında da Sony ve LG’nin ülkemizde o kadar tutulmadığını düşünürsek 2 seçeneğimiz kalıyor. Huawei ve Samsung.

Huawei yeni modelini MWC zarfında tanıtacak. Muhtemelen P30, Mate 20 kalibresinde bir aygıt olacak. Aynı yonga seti, benzer bir ekran vs. vs.
Diğer tarafta ise adamakıllı yenilenen tasarımı ise Galaxy S10 yer alıyor. Diğer Taraftan S10’un Türkiye fiyatı da hayli yerinde. En azından benzer kalibredeki öteki cihazlarla karşılaştırıldığında S10 olmak fazla da mantıksız görünmüyor.

Kısaca özetlemek icabında, 6599TL’ye Galaxy S10 alınır mı sorusunun net yanıtı, evet diyebiliriz. Tabi ki gerçi telefonu satın almadan önce biraz daha ummak de yarar var.

Fatih’in en iyi kebapçıları

Yeni imajı şaşırttı

Hızla kilo verdiriyor

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir