Sanal Dünyalar Yaratmayı İnanılmaz Kolay Hale Getiren Kamera Axis Tanıtıldı

Donanım admin 226 Okundu
sponsorlu reklam

Sanal Dünyalar Yaratmayı İnanılmaz Kolay Hale Getiren Kamera Axis Tanıtıldı

Eys3D Microelectronics Technology ve Lucid tarafından geliştirilen Axis adlı sanal hakikat kamerasıyla oyunlar, animasyonlar, sanal hakikat ve artırılmış gerçeklik için haritalar oluşturmak oldukça kolay ülkü gelecek.

3D olarak bir dünya meydana getirmek, pat diye fazla gelişmiş kamera, derinlik sensörleri ve haliyle de oldukça kaynak isteyen bir meslek. Yeni Axis kamera ise tüm bu ekipman yerine yalnızca tek bir kamerayı kullanmanın yeteceği bir alternatif yaratıyor.

Oyunlarda, animasyonlarda, filmlerdeki görsel efektlerde, sanal ve artırılmış gerçeklikte çevrenin görünüşüne sık sık müdahale etmek ve onları konu ile ilgili ışık halkası getirmek gerekebiliyor. Yeni aygıt sayesinde görüntü, daha çekilirken zorunlu üç boyutlu haritalama işlemleri yapılıyor ve düzenlemeye yerinde ışık halkası getiriliyor.

Axis’in arkasındaki şirketlerden Eys3D, bazı önemli AR/VR ekipmanlarının kamera modüllerini üreten firma. Yapay zeka girişimi Lucid Demonstrated de ekibin diğer üyesi. Ürünün demosu ilk defa CES 2019’da tüketicilerin beğenisine sunulurken, firmalar bu aygıt bir uçtan bir uca imal masraflarının çok daha düşük olacağını söylüyor.

Şirketin CEO’su Han Jin, bu işbirliği sonucu ortaya çıkan mahsul bir uçtan bir uca herkesin yüz tarama modelleri, üç boyutlu model yapımı, bir sahneyi iyice sanal gerçekliğe transformasyon gibi işlemler yapabileceğini söylüyor. Dahası bu işlemin maliyeti o’na tarafından eski maliyetin çok çok daha altında olacak. Axis stereo lensler ve IR sensörleri kullanarak, 180 derece açıyla bakış kaydedebiliyor. Kamera keza Windows keza de Linux içib düzenli. Kameranın yazılımı tamamen bir yüzü, figürü, objeyi veya bölgeyi sanal gerçekliğe aktarabilmek mümkün.

Axis kameranın 2019 yılının üçüncü çeyreğinde piyasada olması bekleniyor.

Kaynak : https://www.digitaltrends.com/photography/axis-lucid-3d-180-camera-ces-2019/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir