Siber güvenlik 2019’da değişecek!

Donanım admin 170 Okundu
sponsorlu reklam

Siber güvenlik 2019'da değişecek!

Dünya, yapay zeka ve makine öğrenimi gibi yüksek teknolojilerle her geçen gün azıcık daha akıllanırken, siber suçlular da abes durmuyor. Gerek iş dünyasının gerekse son kullanıcıların siber tehditler aleyhinde her geçen gün daha itinalı davranması gerekiyor. Atar Labs CEO’su Burak Dayıoğlu, bu yıl en çok konuşacağımız siber emniyet başlıklarını altı madde aşağı topladı:

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki kullanım izinleri

Kamu kurumlarında tehdit büyüyor

Dijitalleşen dünyanın şartlarına but uyduran ulus kurumları, kullanıcının en alıngan bilgilerini bünyesinde barındırıyor. Örneğin; hastaların tüm bilgileri hastane sistemlerine kaydediliyor. Teşhis, çare, raporlama ve peşine düşüp takip gibi süreçlerin tamamı bu sistemler üzerinden yürütülüyor. Parmak izi gibi hastaya ait verinin de depolandığı bu sistemlerin, mümkün siber saldırılar aleyhinde mükemmel korunması gerekiyor. Sisteme sızmayı başaran siber suçlular, binlerce insanın kişisel bilgilerine erişebilir ve bu bilgileri çıkar amaçlı için kullanabiliyor.

Firmalar tüm dosyalarını kaybedebilir

Son iki yılda yaygınlaşan fidye yazılım (ransomware) tehdidi, 2019 yılında da şirketlerin yakasını bırakmayacak. Fidye yazılım saldırılarında, kullanıcılar bilgisayarlarını açtığında, bütün dosyalarının şifrelendiğini fark ediyor. Üstünde hiçbir operasyon yapılamayan dosyaların eski haline dönebilmesi için ise fidye isteniyor. Fidye yazılımların odağı, yeni yılla birlikte daha koskocoman firmalara yöneliyor. Proje dosyaları, planlamalar ve birbirinden değerli binlerce dosya saldırganlar tarafından kullanılamaz ışık halkası getiriliyor. Tez artan kripto teknolojileri, saldırganların işini daha da kolay ışık halkası getiriyor. Merkezi belli olmayan şifreli işlemler, siber suçluların yakalanmasını zorlaştırıyor.

Kişisel verinin güvenliği

Son yıllarda yaşanan data güvenliği skandalları, ilk kez Amerika edinmek üzere tüm dünyada büyük ses getirdi. Kişisel veriye ilişkin emniyet ihtiyacı, devlet ve sektörler kademesinde yeni düzenlemelere kapı araladı. Avrupa Birliği, Genel Bilgi Koruma Yönetmeliği programı zarfında yaptığı son düzenlemeler ile olası data güvenliği ihlallerini durdurmak için kapsamlı tedbirler getiriyor. Teknoloji şirketlerinin, sahip oldukları kullanıcı verisini harici kurumlarla paylaşırken bundan böyle bu kısıtlamaları da göz önünde bulundurması gerekiyor.

Siber suçluların yeni silahı: Yapay akıl

Tez büyüyen ve hayatımızın her alanına giren suni akıl teknolojileri, sadece kullanıcıların yok, siber suçluların da işini kolaylaştırıyor. Yapay zekayı çıkar amaçlı kullanan siber suçlular, insan gücü gerektiren çok sayıda işlemi yapay zekadan faydalanarak çok kısa sürelerde yapabiliyor. Akıllı algoritmalardan şiddet alan suni zekayı kullanan saldırganlar, büyük kayıp yaratan heybetli siber saldırıları gerçekleştirebilir ülkü geliyor. Bu tehditler karşı kendini güvenceye edinmek isteyen firmaların ayrıca emniyet önlemlerinin keza de donanımlı güvenlik uzmanlarının sayısını artırmaları gerekiyor.

Çok faktörlü kimlik düzeltme standart hale geliyor

İnternet üzerindeki kullanıcı hesaplarının güvenliği, 2019 yılıyla birlikte büyük oranda fazla faktörlü kimlik düzeltme yöntemleriyle sağlanacak. Günümüz teknoloji devlerinin uzun zamandır kullandığı bu usul tamamen kullanıcılar, hesapları üzerinde bütün hakimiyete sahip oluyor. Akıllı cihazlar arasında senkron çalışan fazla faktörlü kimlik doğrulaması, mümkün emniyet ihlalleri konusunda kullanıcıları uyarıyor, çalınan hesapların geri alınmasına ise yardımcı oluyor. Bankalar kadar dijital ödeme işlemlerinde de seçim edilen yüksek güvenlikli bu sistem, 2019 yılında öteki dijital platformlara da yayılarak bir standart haline gelecek.

Güvenlikte otomasyona yatırım artıyor

Siber emniyet tehditleri çabucak artsa da, yetkin güvenlik uzmanı aynı hızda yetişmiyor. Bu yüzden şirketlerin güvenlik süreçlerini yönetecek bilirkişi eksikliği 2019 yılında önemli bir krize dönüşecek. Kurumların bu açığı etkili biçimde kapatmasının yolu ise yapay zeka ve otomasyon teknolojilerinden geçiyor. Siber güvenlik robotu ATAR, güvenlik işlem merkezlerindeki güvenilmez eylemleri otomatik saptama ederek, fazla sayıda işlemi saniyeler içinde denetleyip, gerekli aksiyonları alabiliyor. Böylece kalifiye emniyet personeli eksikliği yaşamış şirketler, bu boşluğu ATAR ile doldurarak emniyet süreçlerinde maksimum verimlilik sağlıyor.

Önceki HaberSamsung’dan Acayip Bir Berat Daha Sonraki HaberApple, Geleceğin Klavyesini Geliştiriyor Olabilir

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir