Sicim Teorisinin Doğruluğunu Test Edebilecek Bir Evren Modeli Geliştirildi

Bilim admin 187 Okundu
sponsorlu reklam

Sicim Teorisinin Doğruluğunu Test Edebilecek Bir Evren Modeli Geliştirildi

Karanlık enerji hakkındaki gizemi çözebilmek için incelemeler devam ediyor. Araştırmacıların geliştirdikleri yeni model, karanlık enerji hakkındaki soru işaretlerini ortadan kaldırabilir ve sicim teorisini deneme etmeye yarayabilir.

Geçmişte yapılan çalışmalarda evrenin gitgide artarak gelişen bir çabuk genişlediği biliniyordu ve bu genişlemenin sebebi karanlık enerjiye bağlanıyordu. Ama karanlık enerjiyi iyi anlamak, fiziğin en büyük sorunlarından biriydi. Karanlık enerjiyi içeren modeller daha önce oluşturulmuştu fakat hiçbirinin uygulanabilir olmadığı düşünülüyordu. 

Uppsala Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda, âlem için yeni bir model geliştirildi. Fiziksel makalelerin paylaşıldığı Physical Review Letters’da paylaşılan makaleye göre, karanlık enerjiyi de içinde bulunduran yapısal bir konsept açıklanıyor.

Uppsala Üniversitesi’ndeki araştırmacıların yayınladığı makalede anlatılan modele tarafından, evrenimiz genişleyen bir baloncuğun üstünde modelleniyor. Oluşturulan bu modelin, sicim teorisinin doğruluğunu deneme edebileceği düşünülüyor. Keza bu model kullanılarak yapılan çalışmalarda, evrenin oluşumu ve geleceği hakkında çıkarımlarda bulunulabilir. Geliştirilen modeli çözümlemek ve makalenin tamamına varmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak : https://www.sciencedaily.com/releases/2018/12/181228164824.htm

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir