Sinema Tarihinin En Psikopat Figürü HAL 9000’den Esinlenerek Yapay Zeka Üretildi

Yapay zeka admin 131 Okundu
sponsorlu reklam

Sinema Tarihinin En Psikopat Figürü HAL 9000’den Esinlenerek Yapay Zeka Üretildi

Kendi iradesi olan, karar verebilen bir suni akıl ilerletmek için sinema tarihinin en psikopat yapay zekalarından birini örnek alalım, ne hatalı gidebilir ki? Yalnızca konu üstüne yazılı onlarca kitap, çekilmiş onlarca film var o kadar.

İnsanlık ilerliyor, yeni ufuklara yelken açıyor. NASA’nın yeni planı, 2030 yılında Mars’a mürettebat göndermeyi içeriyor. Bu amaçlara gelmek için de en gelişmiş ve en güvenilir uzay teknolojilerine ihtiyaç duyuyoruz.

Stanley Kubrick’in efsanevi filmi 2001: Uzay Macerası’ndaki psikopat ve ölümcül robotumuz HAL 9000’ın bu işle ne alakası var peki? Kendisi, yeni geliştirilen suni zekanın esinlenildiği karakter olmuş. Uzay istasyonunu kendi başına idare eden ve otonom olarak hareket edebilen bilişsel bilgisayar sistemi fikrine ilham vermiş.

yine de endişelenecek bir şey yok. Yapay zeka ve robot üreticisi TRACLabs’cilt Pete Bonasso yeni suni zekanın iyice teknoloji tabanlı düşüneceğini söylüyor. Bu da HAL 9000 gibi paranoyak ve hain bir yapay akıl olmadığı anlamına geliyor.

Bonasso ayrıca bu yapay zekanın yoldan çıkması gibi bir durumun olmadığını, programında bulunmayan hiçbir şeyi yapamayacağını belirtiyor.

Bonasso geliştirilen suni zekayı test ettikleri bir simülasyon da gerçekleştirdi. Dört saatlik bu simülasyon epeyce sorunsuz geçerken yapay zeka tesisi başarıyla yönetti. (Merak ediyorsanız hayır, hiçbir astronotu da öldürmedi.)

Sistem üç katmandan oluşacak şekilde hazırlanmış. Birinci tabaka donanımlardan oluşmakta. Yaşam yardım üniteleri, şiddet sistemleri, gezegen araçları ve kapılar gibi bedensel donanımları denetim ediyor.

İkinci katman ise altyapı kontrolünü içeriyor. Üçüncü tabaka ise jurnal rutin işleri yürütmek için çözümler buluyor. Tamircilere en kısa güzergahı bulmak, toz fırtınası çıktığında insanları üsse çağırmak gibi jurnal işlemleri yapıyor.

Son katmanın ayrıca günün birinde uzaylı istilası falan yaşanması durumunda da devreye gireceği söyleniyor. Katmanlara ek olarak sistem karar verebilme yeteneğine de sahip, böylelikle insanlarla daha iyi irtibat kurabilecek ve konuşmalara tepki verebilecek.

TRACLabs’in müşterileri arasında NASA ve bazı Amerikan Devlet Kurumları da bulunuyor.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/scientists-built-lahza-ai-inspired-by-hal-9000-and-what-could-go-wrong-really

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir