Steve Jobs kitap incelemesi (Walter Isaacson)

Kitap admin 808 Okundu
sponsorlu reklam

Merhaba bugün size son okuduğum kitap hakkında naçizane, dilim döndüğünce kitap incelemesi yapmak istiyorum. Eğer becerebilirsem bu seriye dönebilir. 3 haftadır sindire sindire, anlaya anlaya okuduğum kitap; biyografileri metinlerinin ustası Walter Isaacson’un Steve Jobs biyografisi…

Albert Einstein, Benjamin Frankin ve Steve Jobs.

Walter Isaacson’u daha önce hiç okumamıştım ancak Einstein,Franklin gibi isimlerin daha önceden biyografisini yazdığını biliyordum. En azından Türkçeye çevrilenler bunlar. Kurgu dışında çok az metin okurum ancak yorumlara baktığım zaman Steve Jobs kitabının gerçekten de birçok kurgudan daha iyi olduğunu gördüm. Önsöz’den Sonsöz’e kadar öncelikle kitabın dili gerçekten çok çok iyi. Walter Isaacson 2010 yılında Steve Jobs ile görüşmüş ve Steve Isaacson’a biyografi yazmasını istemiş. Ancak Steve’in fazla kontrolcü ve aksi yapısından dolayı Isaacson bu projeye biraz mesafeli davranmasına rağmen, daha sonra bunu kabul etmiş ve iyi ki de etmiş 🙂

steve2

steve jobs

Kitap bir çok fotoğraf ve anıyla destekleniyor, Intelden Microsoft’a, HP’den Disney’e, IBM’den Sony e teknolojiyle alakalı bir çok şirket kitabın alt metinlerinde geçiyor. Teknoloji meraklıları Apple gibi mükemmel bir şirketin ve bu şirketin kurucularından, son yılların en vizyon sahibi iş adamı olan Steve Jobs hakkında doyurucu bilgiler alacaklar. Yıllar önce Pirates of Silicon Valley(silikon vadisinin korsanları) filmini izlemiştim ve o dönem Xerox, Microsoft ve Apple arasındaki mücadeleyi ayrıntılı ve güzel bir şekilde anlattıklarını düşünmüştüm. Ancak bu kitabı okuduktan sonra Filmin gerçekten çok sönük kaldığını anladım. Apple’ın GUI’yi Xerox’dan -esinlenerek- nasıl kopyaladığını ve daha sonra Microsoft’un bu teknolojiyi Apple’dan çalarak nasıl Windows’a uyarladıklarını ve Mac’den daha önce piyasaya sürdüklerini, aynı şekilde Google’in Android işletim sisteminde iOS’tan ne derece esinlendiğini (Steve Jobs ‘a göre çaldığını 🙂 ) ve iş dünyasındaki çok daha büyük entrikaları bu kitapta bulabileceksiniz.

Evinin garajında Steve Wozniak ile birlikte kurduğu şirketten, yıllar sonra kendisinin işe aldığı John Sculley tarafından nasıl işten çıkarıldığını bu kitapta bulabileceksiniz. Tabi bu konuda Steve’in, yapılan her işi ya “manyak güzel” ya da “boktan” olarak sınıflandırması, aynı şekilde çalışanları da ya “işe yaramaz” ya da “dahi” olarak sınıflandırmasının payı büyük 🙂 Pepsinin eski CEO’su olan Sculley’i ikna ederken o tarihi cümleyi de: “Ömrünün sonuna kadar sadece şekerli su mu satmak istiyorsun yoksa dünyayı mı değiştirmek istiyorsun ?”..  Ve Stanford’daki mezuniyet töreninde de bahsettiği gibi bu kovulmadan sonra yılmayıp Pixar ve NeXT şirketlerini kurarak, Apple’a davet edilip (aslında yalvarılarak) geri çağrıldıktan sonraki o efsane cümlesini de bu kitapta bulabileceksiniz: “…Ama bu işi yapmak istememin tek sebebi şu: dünyanın Apple’la daha güzel bir yer olacağını düşünüyorum.”

Kitap sadece Steve’in iş dünyasındaki mücadelelerini değil, aile ve sosyal ilişkilerini de çok güzel anlatıyor. Sevdiği müzikten tutunda aşk hayatına, çocuklarıyla iletişiminden tutun da Zen budizmine olan ilgisine kadar Steve hakkında başka hiçbir kaynağa gerek kalmayacak kadar zengin bir içerik sunuyor. Doğumundan öncesinden, kansere yakalanışına ve bu konudaki mücadelelerine kadar her konu ayrıntıyla anlatılmış ve bu ayrıntılar insanı hiç sıkmıyor. Hayatımızın büyün bir kısmını işgal eden, kişisel bilgisayar endüstrisine olan katkısını ve yaratıcılığını, ipad,iphone,ipod gibi teknolojilerin nasıl geliştiğini, hırsın, sanatın, teknolojinin ve en önemlisi insanın işine duyduğu tutkunun geleceği son noktayı ve daha pek çok şeyi merak ediyorsanız bir an önce bu kitabı okumaya başlayın derim.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir