Süper Kanlı Kurt Ayı Nedir, Ne Zaman Gerçekleşir?

Bilim admin 164 Okundu
sponsorlu reklam

Süper Kanlı Kurt Ayı Nedir, Ne Zaman Gerçekleşir?

20 Ocak gecesi Süper Kanlı Kurt Ayı ile uydumuz Ay, müthiş bir görsel şölen sunacak. Peki ama Süper Kanlı Kurt Ayı bütün olarak nedir?

20 Ocak akşamı Süper Kanlı Kurt Ayı adı verilen özel bir doğa olayı gerçekleşecek. Batı yarım küreden gözlemlenebilecek bu özel manzarada Dünya’nın yegane uydusu Ay, kıpkırmızı bir renge bürünerek, mükemmel bir görsel şölen sunacak. Peki Süper Kanlı Kurt Ayı ismi nereden geliyor?

Uydumuz Ay, çok fakat fazla uzun yıllardır Dünya çevresinde dönmeye devam ediyor, fakat Ay’ın Dünya çevresindeki yörüngesi, çemberden ziyade bir elipse benziyor. bu nedenle Ay, Dünya’ya kimi süre yakın kimi süre uzaktan oluyor. Ay Dünya’ya en yakın pozisyonundayken oluşan dolunaylara ise Süper Ay deniyor.

Peki ‘Kanlı’ kelimesi nereden geliyor?

Dünya, Güneş ile Ay’ın arasına girdiğinde gölgesi Ay’ın üstüne düşer, oysa Dünya’nın yanından sızan Güneş ışınları, Ay’ın karanlık yok kızıl bir görünüme bürünmesine niçin olur. Ay, Dünya’ya yakın pozisyondayken bir tutulma gerçekleştiğinde doğal olarak bu durum, yakınlıktan nedeniyle Süper Kanlı Ay olarak adlandırılıyor.

Fakat hala bir soru işareti var; Kurt Ayı nedir? Kuzey Yarım küredeki kültürlerde Ocak ayında görünen dolunaya Kurt Ayı adı veriliyor. Nedeni ise bu kültürde yaşamış insanların, geçmişte uzun kış gecelerinde dolunayı izlerken kurt ulumalarını duyması. Hal böyle olunca, Ocak ayında oluşan Süper Kanlı Ay, Süper Kanlı Kurt ayı olarak adlandırılıyor.

20 Ocak akşamı, gökyüzüne bakmayı unutmayın.

Kaynak : https://www.cnet.com/news/super-blood-wolf-moon-highlights-start-of-2019-eclipse-season/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir