Super Smash Bros. Ultimate incelemesi

Haberler admin 143 Okundu
sponsorlu reklam

Super Smash Bros. Ultimate incelemesi

Super Smash Bros. efsanesi 1999 yılında Nintendo 64 ile başlamıştı. 2001 yılında ise dönemin efsanesi Nintendo GameCube için geliştirilen ve hala namına turnuvalar düzenlenen Super Smash Bros. Melee ile sürekli seriye ilerleyen yıllarda yeni oyunlar eklenmişti. 2008 yılında Wii için Super Smash Bros. Brawl ve 2014 yılında ise Super Smash Bros. For Nintendo 3DS and Wii U oyunları bizleri karşılamıştı. Şimdi ise Nintendo sevilen konsolu Switch için Super Smash Bros. Ultimate’i piyasaya sürdü. Peki, nedir Super Smash Bros.’u bu dek özel kılan şey?

Oyuncular olarak birçok oyun karakterini benimseriz. Bu karakterler tek bir oyunda olsa diye çoğumuz düşünmüşüzdür. Nintendo da bütün bu noktada devreye girerek, ayrıca kendi bünyesi altında yer alan karakterleri ayrıca de oyun dünyasının kültleşmiş karakterlerini bir arada topladı. Dövüş oyunu kavramına yeni bir solgun kazandıran ve bizzat Street Fighter efsanesinden daha sonra gelmiş geçmiş en iyi hızlı olan Super Smash Bros. bu sene baş döndüren bir oyun ile karşımıza çıkıyor.

Serinin ustası olan Masahiro Sakurai’nin elinden meydana çıkan Super Smash Bros. Ultimate, bünyesinde bütün 70 karakteri barındırıyor. Mario, Sonic, Xenoblade, Pac-Man, Pokemon, Street Fighter, Metal Gear Solid ve Zelda gibi bir çok oyundan karakteri barındıran oyunda 100’den artı mekan bulunuyor. Bu mekanlar devingen yapıda olması ile ayrı bir oyun deneyimi sunuyor.

Örneğin; The Legend of Zelda: Breath of the Wild’ın Tower mekanında dövüşürken, kule yıkılabiliyor. Yani dövüştüğünüz her mekan neredeyse yaşıyor. Bunu şöyle hayal edebilirsiniz, hani GTA V’te roketatar ile bir binaya ateş ediyorsunuz ve yapı yıkılmıyor ya. Hah işte Super Smash Bros. Ultimate’te tam tersi. Bu oyunda vurduğunuz her şey yıkılıyor.

Oyuna ilk başladığınıda yalnızca Mario, Donkey Kong, Link, Samus, Yoshi, Kirby, Fox ve Pikachu karakterli açık. Ama dövüştükçe diğer karakterler açılıyor. Bir maç sonrası eşit gelirse “Challenger Approaching” adı aşağı yeni şahsiyet ile dövüşme imkanı yakalıyorsunuz. Yeni karakteri eğer öldürebilirseniz o kişilik oyuna ekleniyor.

Öldüremezseniz de korkmayın. Oyun modları bölümünden öldüremediğiniz yeni karakterler ile bitmiş savaşabiliyorsunuz. Ancak bu bölümde en son karşılaştığınız şahsiyet ile yok, sondan bir önceki karakter ile savaşabiliyorsunuz. Yani 2 karakteri öldüremediyseniz, sadece sonuncu ile bir kere daha dövüşme imkanına sahipsiniz.

Super Smash Bros. Ultimate nasıl oynanır?

Oyun bir ya da iki K.O üzerine kurulu yok. Belirlediğiniz dakika kadar oyunda dövüşebiliyorsunuz. Oyun sonu K.O sayınızdan ve öldüğünüz rakam düşülüyor ve galibiyet buna kadar belirleniyor. Karakterlere hasar verme olayı da bildiğiniz gibi değil. Mesela, öteki dövüş oyunlarında %100 hasardan geriye doğru sayılır. Super Smash Bros.’ta ise yüzde 0’dan yüzde 300’e dek sayılıyor.

Yüzde 100 zarar verdiğiniz bir karakteri Smash haraketi ile öldürebiliyorsunuz. Fakat enerjik bir vuruş yapamazsanız, hasar yüzde 250 bile olsa karakteri öldüremiyorsunuz.

Super Smash Bros.’u ilk açtığınızda size karmaşık gelecektir. Yıkılan mekanlar, aralıksız zıplayan karakterler, bonuslardan meydana çıkan karakterler ve item’lar derken ne oluyor diyebilirsiniz. Hatta lahza gelecek dev ekranda bile karakterinizi kaybedeceksiniz. Oysa 3-4 maç yaptıktan sonradan bu itemleri nasıl kullanacağınız mükemmel kavrıyor ve karakter takibini kolayca yapabiliyorsunuz.

Her karaktere özgü bir haraketin olduğunu belirtelim. Bu özel haraketi edebilmek için Smash topunu patlatmanız ve dürüst anda dürüst tuşa basmanız yeterli oluyor. Bu özel haraket az kalsın tüm karakterlerde yüzde 65 oranında zarar veriyor. Size tavsiyem bu hareketi karşınızdaki rakibin hasarı yüzde 50’den artı olunca yapmanız yönünde. Bu sayede tek vuruşta K.O kazanabiliyorsunuz.

Oyunu ister tekli isterseniz de multiplayer ile 8 kişiye kadar oynayabiliyorsunuz. Fakat 8 kişilik bir maça girecekseniz, Switch’i dock ile TV’ye bağlamanızda menfaat var. Huysuz durumda kişilik takibini yapmak inanın çok kuvvet olacak.

Gelelim oyunun grafik ve müzik bölümüne

Nintendo, The Legend of Zelda: Breath of the Wild’dan bile daha iyi grafiklere sahip olan bir oyun ile karşımıza çıkmış diyebilirim. Oyunun grafikleri tablet modunun yanında 4K TV’ye bağladığınızda bile efsane görünüyor. Müzik seçimi ise bir oyunda görebilebileceğiniz en iyisi diyebilirim. Oyunda 850 adet müzik yer alıyor. Bu müzikler her mekana göre ayrı ayrı çalıyor. Dilerseniz menüden bu müzikleri bir bir dinleyebilirsiniz.

Genel değerlendirme

Oyunu genel olarak değerlendirecek olursam; Super Smash Bros. Ultimate serinin altın çocuğu olmuş diyebilirim. Nintendo Switch sahibi olanların ve dövüş oyunu sevenlerin mutlaka Super Smash Bros. Ultimate’i almasını gönül rahatlığı ile önerebilirim. Oyunda bana kalırsa kısa bir sürede 30 saati devirmeme rağmen açamadığım birçok şahsiyet var.

Kişilik açtırmak bir eziyetten çok sizi oyunu oynamanıza özendirme ediyor. Son olarak bu oyunun, tuş diziliminden dolayı GameCube kontrolcüsü ile daha bakımlı bir şekilde oynandığını belirteyim.

bir zamanlar onlar modaydı

Galatasaray’a 53 milyon euro

Onlara ‘Portekizli askerler’ deniyor

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir