Sürtünmeyi Azaltan Yeni Gövde Kaplaması, Gemilere %20 Oranında Yakıt Tasarrufu Sağlatabilir

Bilim admin 114 Okundu
sponsorlu reklam

Sürtünmeyi Azaltan Yeni Gövde Kaplaması, Gemilere %20 Oranında Yakıt Tasarrufu Sağlatabilir

Bilim insanlarının araştırmaları sonucu gemilerdeki sürtünmeyi en üye indirgeyen yeni bir materyal ortaya kondu.

Bonn, St. Augustin ve Rostock Üniversiteleri bilim insanlarının yaptığı araştırma sayesinde; gemilerin gövdesinin yeni ve yüksek teknoloji ürünü materyalle kaplanmasının, gemilerin havayla sürtünmesini en aza indirgeyerek %20 oranında yakacak tasarrufu sağlayabileceği ve bununla birlikte küresel karbondioksit salınımını da %1 oranında azaltabileceği sonucuna varıldı.

Dünyanın en büyük yakıt canavarlarından olan gemiler, bir yılda 250 milyon tondan daha pozitif yakıt yakarken 1 milyon ton değin karbondioksidi havaya salıyorlar. Gemilerde tüketilen enerjinin adeta %90 kadarı ise sadece su ile gemi gövdesi arasında olan sürtünmenin üstesinden ulaşmak için harcanıyor. Hâl böyle olunca yakıt masrafı, toplam nakliye ücretinin yarısına tekabül ediyor.

Yapılan araştırmalar sonucu “mikrobaloncuk teknolojisi” adı verilen yeni bir buluşun, suyla gemi gövdesi arasına hava baloncukları sokarak sürtünmeyi en üye indirgeyebileceği açığa çıktı. Bu sayede gemi hava baloncuklarının üzerinde yüzüyor ve suyla ilişiğini fazlasıyla azaltıyor. Araştırmacılardan birisinin dediğine kadar Rostock Üniversitesi’ndeki bir meslektaşları, kendilerinin geliştirdiği başka bir materyal ile sürtünmeyi %30 oranına kadar azalttığını söyledi.

Baltimore, ABD’den Bremerhaven, Almanya’ya giden ve üretilen yeni materyal ile kaplanan bir geminin, eskiye tarafından 160.000 dolar yakıt tasarrufu sağlayabileceğini söyleyen bilim insanları, yıllar süren incelemeler sonucu üretilen yeni materyalin ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğununun ve diğer işlerde de kullanılabileceğinin altını çiziyorlar.

Kaynak : https://phys.org/news/2019-01-high-tech-surfaces-greatly-co2-emissions.html

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir