Sürücüsüz Araçlarda Bulunan Lidar Sistemi, Bir Fotoğrafçının Kamerasını Bozdu

Otomobil admin 227 Okundu
sponsorlu reklam

Sürücüsüz Araçlarda Bulunan Lidar Sistemi, Bir Fotoğrafçının Kamerasını Bozdu

Sürücüsüz araçlarda yer alan ve çevredeki nesneler ile araba arasındaki mesafeyi ölçen Lidar sistemi, bir fotoğrafçının fotoğraf makinesini bozdu.

Otonom araç mühendisi ve ihtiraslı bir fotoğrafçı olan kişinin yaptığı açıklamalara kadar, CES 2019’da fotoğrafını çektiği sürücüsüz araba, Sony A7R II kamerasını mahvetti.

Jit Ray Chowdhury’nin iddialarına göre sürücüsüz aracın fotoğrafını çektikten kısa bir vakit sonradan, fotoğraflarını denetleme ederken mor noktalar ortaya çıktı. Ne olduğunu yoklama ederken ise spotların sensörün içinde yandığını fark etti. Fotoğrafçı, kamerasına neler olduğuyla ilgili öbür seçenekleri değerlendirirken, sorunun sebebinin aracın Lidar sensörü olduğunu anladı.

Lidar, sürücüsüz araçlarda çevrede bulunan nesneleri belirleyen bir sistem. Bu teknoloji, radarla aynı bir şekilde çalışıyor, tek farkı radyo dalgaları yerine lazerleri kullanması. Darbeli lazer ışıklarıyla nesneleri aydınlatarak araçla arasındaki mesafeyi ölçüyor.

Chowdhury’nin kamerasını mahveden araba, Kaliforniya merkezli teknoloji şirketi Aeye tarafından sergileniyordu.

Şirketin yöneticisi Luis Dussan, araçlarında kullandıkları Lidar sisteminin insan gözü için zararlı olmadığını söyledi. Dussan yaşanan durum ile alakalı olarak ise “Kameralar, insanların gözlerine tarafından bin kat daha hassas. Bu da bazen kameralarda termal hasarlara sebep olabiliyor” biçiminde konuştu.

Şirket, kamerasını daha geçtiğimiz ay 1198 dolara alan Chowdhury’e yeni bir kamera almayı teklif etti.       

Kaynak : https://www.theinquirer.net/inquirer/news/3069427/sony-a7r-ii-camera-destroyed-by-self-driving-car-at-ces-2019

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir