TESS Keşiflerine Devam Ediyor: Üçüncü Bir Öte Gezegen Keşfedildi

Bilim admin 360 Okundu
sponsorlu reklam

TESS Keşiflerine Devam Ediyor: Üçüncü Bir Öte Gezegen Keşfedildi

NASA’nın uzay arabulucu TESS, Güneş Sistemi dışındaki üçüncü gezegen keşfini gerçekleştirdi. Yeni gezegen Amerikan Gökbilim Derneği Toplantısı’nda tanıtıldı.

Uzayın keşfi konusunda araştırmalar tüm hızıyla devam ediyor. Kendi sistemimiz dışındaki gezegenlerin varlıklarını biliyorduk oysa bu cisimleri keşfedip özel olarak isimlendirmek pek de basit değildi. Son dönemde yapılan uzay görevleri doğru bu alanda ilerleme kaydedilmeye başlandı.

NASA’nın uzay aracı TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) yeni bir gezegen keşfetti. HD 21749b isimli gezegen, 53 ışık yılı uzaklıkta yer alan ve Reticulum takım yıldızının üyesi olan bir cüce yıldızın etrafında dönüyor. Gezegen, bu yıldızın civarda yörünge çizdiği tespit edilen üçüncü gezegen ve yörüngesi öteki iki gezegenden çok daha uzun. Aynı sistemdeki gezegenlerden bir süper-Dünya olan Pi Mensae b bir yılını 6.3 günde tamamlarken, LHS 3844b adlı kayalık gezegen ise yalnızca 11 saatte bir turunu tamamlıyor. Her üç gezegen de TESS görevinin ilk üç ayında keşfedildi.

Yeni keşfedilen gezegen görece soğuk bir yüzeye sahip. Yıldızı yaklaşık olarak Güneş dek büyük olan gezegende yüzey sıcaklığı 150 dereceye yakın. Gezegenin yıldıza ne dek yakın olduğunu düşündüğümüzde bu sıcaklık görece düşük kalıyor.

MIT’nin Kavli Institute for Astrophysics and Space Research’deri Diana Dragomir, “bu kadar parlak bir yıldızın çevresinde buldukları en soğuk ufak gezegen” olarak nitelendirdiği gezegenin keşfini epeyce manâlı görüyor. O’na tarafından emrindeki olduğu yıldıza bu dek yakın olup da serin olan gezegenler hakkında araştırmalar yapılabilmesi için önemli bir buluş bu.

Araştırmacılar benzer sistemde ikinci bir gezegenin daha izlerini bulmuş durumdalar ama henüz belirlenmiş bir yorumlama yok. Tahminlere göre bu ikinci gezegenin bir yılı adeta 7.8 gün sürüyor. Bulunan gök cisminin gezegen olduğu onaylanırsa TESS birincil kez Dünya boyutlarında bir gezegen keşfetmiş olacak.

TESS görevi iki sene sürecek. Birincil yılda güney, ikinci yılda ise kuzey yarım kürenin gökyüzünü inceleyecek olan uzay arabulucu, yeni gezegenler keşfetmeye çalışacak. Gökyüzünü sektörlere bölerek tarayan aracın bulguları sonra açıklanıyor ve bilim insanları da bu bulgular üstünde çalışarak yeni gezegenler keşfetmeye çalışıyor.

Uzay aracı bir sektörü 27 gün taradığı için uzun yörüngeli gezegenleri keşfetmesi çok daha zor. O gezegen, uzay aracının baktığı anda sektörde olmayabileceği ya da turunu tamamlamamış olabileceği için araştırmacıların bu tarz gezegenleri keşfetmesi daha zor.

Kaynak : https://phys.org/news/2019-01-tess-planet-longest-orbit.html

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir