Tidal Master Android’e geliyor

Haberler admin 124 Okundu
sponsorlu reklam

Tidal Master Android’e geliyor

Müzik sektörünü Spotify sonradan da Apple Music‘in ele geçirmesi ile Hi-Fi tutkunlarının kafası karışmıştı. Müziği kayıpsız bir şekilde dinleyen Hi-Fi tutkunları, bu herif çevrimiçi müzik servislerinin geniş arşivinden faydanlanmak ve uygun fiyatla müzik dinlemek için kaliteden şiddet da olsa imtiyaz vermişlerdi. Bu sıralarda müziğin kalitesini sıkıştıran Spotify ve Apple Music’e karşı taraf olarak Tidal ortaya çıkmıştı.

Jay-Z’nin sahibi olduğu Tidal, FLAC kalitesinde yayınlama yapması ile Hi-Fi tutkunlarının dikkatini çekmişti. Kaliteli kulaklık ve ses sistemlerinde farkını ortaya koyan Tidal, geçtiğimiz yıllarda Master kalitesinde müzik sunmaya başlamıştı.

Ama stüdyo kalitesinde müzik sunan MQA özelliği Windows ve macOS’te çalışıyordu. Tidal acilen de bu özelliği Android telefonlara getirmeye hazırlanıyor.

Android’deki uygulamasını güncelleyen Tidal, MQA dekoderini uygulamaya ekledi. 3.5mm ve USB-C çıkışlı telefonlarda çalışan Master özelliğinden bütün anlamıyla davranmak için amfitiyatro kullanmak şart değil. Piyasadaki birçok üst seviye Android telefonda 32-Bit DAC yer alıyor.

Galaxy S9, LG V30 ve Razer Phone gibi telefonlar DAC’ları ile epeyce sağlam bir müzik deneyimi sunuyor. iOS cephesinde ise hala nitelikli müzikten eser değil. Bunun için Hi-Fi düşkünleri, kanımca kendim de dahil elde etmek üzere iPhone’da; Lightning – USB Kamera Adaptörü+AMP kurulumu kullanıyor.

Tidal’ın hemen şimdi Master kalitesini iOS’e sunma gibi bir planı olmadığını belirtelim. Bakalım Eylül ayında tanıtılacak olan iPhone modellerinde 32-Bit müzik için kaliteli bir DAC kullanılacak mı?

Onlara ‘Portekizli askerler’ deniyor

Hamsilerin sırrı ortaya çıktı

Galatasaray’a 53 milyon euro

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir