Türk Bilim İnsanları, Meteorolojik Çalışmalar Yapmak İçin Antarktika’ya Gidiyor

Bilim admin 105 Okundu
sponsorlu reklam

Türk Bilim İnsanları, Meteorolojik Çalışmalar Yapmak İçin Antarktika’ya Gidiyor

Türkiye, bu yıl birincil kez Antarktika’da yapılacak çalışmalara başka bir ülkenin yanında katılımcı olarak yeralma yerine kendi çalışmalarını yürütmek için katılacak.

Türkiye, 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi dahilinde Antarktika’da meteorolojik incelemeler yapacak. Çalışmaların önemine değinen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Meteoroloji konusunda dünya ile yarışmacı bir ülke olmaya kararlıyız” açıklaması yaptı.

Bu kapsamda Antarktika’da OMGİ adlı cihazlardan kurulacak ve iki yıl her tarafında bölgeden data toplanacak. Birincil iki Milli Antarktika Bilim Seferi 2017 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilmişti. Türkiye bu çalışmalarda diğer ülkelerin üslerinde, gözlemci statüsünde iştirak etmişti. Bu sene ilk kere geçici “Türk Bilim Üssü” kurma çalışmaları gerçekleştirilecek.

29 Ocak’ta başlayacak ve yaklaşık bir ay sürecek olan çalışmalara üniversitelerden gelen katılımcıların yanına Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden mühendis Mehmet Yıkılmaz da katılacak. 11 bilim insanı “Milli Sırık Programı” çerçevesinde değişik bilimsel çalışmalar ve çalışmalar yapacak.

Antarktika’da iki adet de Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (OMGİ) kurulacak. Bir kısmı yerli ve milli üretilen, bir kısmı da yurt dışından tedarik edilen istasyonlar, Türk mühendisler kadar sistem mühendisliği yapılarak birleştirildi.

Araştırmanın amacı, bölgede Danışman Ülke statüsü elde edebilmek. 1 Aralık 1959’da yapılan Antarktika Antlaşması ile kıta üstünde alıştırma yapan 29 danışman, 24 gözlemci ülke yer alıyor. Türkiye’nin amacı ise gözlemci ülke statüsünden danışman statüsüne yükselmek.

Antarktika’ya gidecek olan ekip, kasım ayında Antalya’da Sahil Emniyet Komutanlığı tarafından zorlu koşullarda yaşayabilmelerini sağlayacak eğitimler aldı. Yolculuğun yüzde 80’i denizde geçtiği için katılımcılara gemi yaşamı, çabuk bot kullanımı, gemide örf ve adetler, gemi içerisindeki hiyerarşi, teknik terimler, temel birincil destek eğitimi gibi konularda bilgiler verildi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli de bir tanımlama yaptı. Bakan Pakdemirli, “Cumhurbaşkanımızın Antartika’da olan 30 ülkeden biri olma misyonuyla beraber biz de Antartika’da kurulacak Türk Üssü’ne Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM)’müzden bir arkadaşımızı gönderiyoruz. Orada 40 gün her tarafında kalacak. İnşallah yakın bir zamanda da seri bir şekilde danışman ülke statüsü alıp Antartika’daki kalıcı çalışmalarımıza devam ediyor olacağız. Meteoroloji konusunda dünya ile yarışmacı bir ülke olmaya kararlıyız. Ilk Önce personelimiz Mehmet Yıkılmaz almak üzere Antarktika’ya gidecek tüm bilim insanlarına başarılar ve kolaylıklar diliyorum.” ifadesini kullandı.

Kaynak : https://www.haberturk.com/turkiye-den-antarktika-ya-yerli-ve-ulusal-omgi-2299399-ekonomi

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir