Türk ve ABD’li firmalar mikro robot için buluştu

Haberler admin 114 Okundu
sponsorlu reklam

Türk ve ABD'li firmalar mikro robot için buluştu

Sivil ve askeri alanda etkinlik belirten OFM Mühendislik, doğaüstü olayların, tehlikelerin ve saldırıların insanlar ve yapılar üzerindeki olumsuz etkilerini eksilmek amacıyla çeşitli hizmetler ve ürünler sağlıyor.

Bu amaçla “koruyucu mühendislik” alanına yoğunlaşan OFM Mühendislik, Ar-Ge çalışmaları sonunda Patlamaya Dirençli Modüler Şelteri (PADMER) üretti. Patlamaya dirençli ve kurşungeçirmez yapısıyla içindeki personelin ve ekipmanın en tehlikeli koşullarda deha emniyetini sağlayan PADMER, savunma sanayisinde dağıtılmış projelerde kullanılmaya başlandı.

Türk savunma sanayisinde farklı alanlara yönlendirilmiş boyutlarda insansız kara arabulucu geliştirilmesi ve emniyet güçlerinin kullanımına sunulmasına yönelik arayışlar üzerine harekete geçen OFM Mühendislik, kurduğu iş birliğiyle sahada 5 binden pozitif kullanıma ulaşan bir mikro keşif robotunu Türkiye’de üretmeye hazırlanıyor.

Kritik taktiksel veri sağlayacak
OFM Genel Müdürü Fuat Mörel, atak ve mucizevi olayların yapılar ve halk müziği üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik araştırmalar yürüttüklerini söyledi.

Ar-Ge çalışmalarının ürünü PADMER’in sahada etkin olarak kullanılmaya başlandığını dile getiren Mörel, ayrıca Türkiye’de gereksinim duyulan bir takım teknolojilerin kazanılmasına yönelik de çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Mörel, son dönemde mikro insansız kara araçlarıyla ilgili Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik teşkilatının açıklanmış ihtiyaçlarının ortaya çıktığına işaret ederek, bu konuda Savunma Sanayii Başkanlığının da çalışmaları bulunduğunu bildirdi. Fuat Mörel, “Biz de bu kritik teknolojinin ülkemize kazandırılmasıyla ilgili ABD menşeli bir firmayla Türkiye’de yerli katkıyla imalatın yapılmasına karşın çalışmalar yürütmekteyiz ve son aşamaya geldik. İlerleyen aşamada ortaya yerli ve milli bir ürünün çıkması için çalışmalarımıza devam etmekteyiz.” dedi.

Mikro buluş robotunun emniyet güçlerine taktiksel birçok üstünlük sağlayacağını değerlendirdiklerini vurgulayan Mörel, şöyle devam etti:

“Robotun bilhassa meskun mahal operasyonlarında emniyet kuvvetlerinin yapı içine gerçekleştirecekleri harekatlarda içeriden kritik taktiksel bilginin alınmasına karşın katkı maddesi sağlayacağını değerlendiriyoruz. Bu robot 9 metreden beton zemine düşmeye ve 36 metre mesafeye atılmaya dayanıklı bir robot. Bu darbelere rağmen bütün fonksiyonlarını eksiksiz yerine getirebiliyor. Inşa içinden anlık görüş ve ses aktarımı yapabiliyor. Güvenlik güçleri anlık durumsal farkındalığa sahip olacaklar. Bu robot baştan sona operasyonlardaki mümkün olumsuzlukların engelleneceğini değerlendiriyoruz.”

Türkiye’nin özel şartları ve güvenlik güçlerinin talepleri doğrultusunda üründe geliştirmelerin gündeme geleceğini gösteren Mörel, şunları kaydetti:

“Amacımız da bunu gerçekleştirmek. Hiçbir şekilde halihazırda belli kabiliyetlere sahip olan ürünün aracısız olarak tedarikiyle ilgili bir fikir içinde değiliz. Silahlı kuvvetlerimiz ve emniyet teşkilatımızın ihtiyaçlarına yönelik bir mahsul geliştirme hedefiyle bu yola çıktık. Bu çerçevede bu firmayı da yanımıza bir partner olarak aldık. Onların desteğiyle yerli ve milli bir ürün ortaya yerleştirme hedefiyle ilerliyoruz. Gereklilik makamlarıyla görüşüp onların taleplerine yönelik mahsul nihai şeklini alacaktır.” 

Bambaşka kitlerle yetenekleri artıyor
Halen çeşitli orduların envanterinde yer alan mikro keşif robotu Throwbot TB2, kapalı ve açık alanlarda, kullanıcılarına reel zamanlı ses ve görünüm aktarımı yapıyor.

Yalnızca 600 gram ağırlığında olan robot, 9 metre yükseklikten beton zemine düşmeye dirençli olarak üretiliyor. Devreye alındıktan sonradan hedefine sessizce yönlendirilerek Operatör Yoklama Ünitesi’ne anlık görünüm ve ses aktarımı yapabiliyor.

Robot, bu özellikleri doğru şüphelilerin tespiti ve tanımlanması, rehinelerin varlığının kanıtlanması, konuşmaların takibi ve odaların durumu hakkında bilgi elde etmek amacıyla kullanılabiliyor.

Düşük ortam ışığında otomatik devreye giren kızıl ötesi optik sistemle donatılan robot, kapalı alanlarda 45 metre mesafeye bakış ve ses aktarımı yapabiliyor. 5 santimetre yüksekliğindeki engebelerden geçebilen robot, ayrı zemin tiplerinde rahatlıkla ilerleyebiliyor.

Robota, 10 santimetre yüksekliğindeki engebeleri aşma ya da 900 gram yararlı yük taşıma kabiliyetleri kazandıran dönüşüm kitleri eklenebiliyor.

 

 

Nasıl varlıklı oluyorlar?

“Üç büyüklerden öneri aldım”

Kan donduran olay!

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir