Türkiye Uzay Ajansı’nın Merkezi Ankara’da Kurulacak

Bilim admin 239 Okundu
sponsorlu reklam

Türkiye Uzay Ajansı'nın Merkezi Ankara'da Kurulacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yaptığı açıklamaya göre Türkiye Uzay Ajansı’nın merkezi, başkent Ankara’da bulunacak.

Tübitak’ın Gebze Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen Türkiye Uzay Ajansı Milli Uzay Çalıştayı Programı’nın kapanış oturumunda Bakan Mustafa Varank bir hitabe yaptı. Varank, çalıştayda gün boyu ortaya konan öbür hafıza ve önerilerin, gelecek dönem yol haritasını şekillendirmede manâlı bir rol oynayacağını belirtti.

Bakan Varank bir ilke tanıklık ettiklerini belirtirken, ” ‘Oradaydım’ diyebileceğimiz, çocuklarımıza ve torunlarımıza gururla anlatacağımız bir işin başlangıcını gerçekleştiriyoruz. Biliyorsunuz Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulması yirmi yılı aşkın süredir konuşulan bir husus. Bayrağında ay yıldız olan bir ülke için gerçekten ne değin geç kalınmış değil mi? Dolayısıyla, bakanlığa gelir gelmez bu konu ilk gündem maddelerimizden biri oldu. Kısa sürede hazırlıklarımızı tamamladık, bütün tarafların mutabakatını alarak ajansımızı Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kurduk.” ifadelerini kullandı.

Bakan Varank, Bakanlığın ilgili kurumu olan Türkiye Uzay Ajansı’nın merkezinin Ankara’da olacağını, yasal hazırlıkları tamamladıktan sonra da teşkilatı hızla kurmayı planladıklarını söyledi, keza ajansın Türkiye’yi uluslararası arenada temsil edeceğine değinerek, yurtiçi eşgüdüm ve yurtdışı yönetişim görevinin de çok tartma verdikleri bir konu olduğunu belirtti. Bu ajansın faaliyete geçmesiyle birlikte uzay ve uydu çalışmaları tek elden koordine edilecek ve aynı proje için öbür kurumların defalarca kaynak harcamasının önüne geçilecek.

Bakan Varank konuşmasında “Uzay teknolojilerine ilişkin projelerde rol oynayan, enstitülerimiz, üniversitelerimiz, firmalarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, ulus idarelerimiz, yani bütün paydaşlarımızla Türkiye Uzay Ajansı zinde bir yönetişim modeli içinde çalışacaklar.” derken, sözlerine şöyle devam etti:

“Fırlatma teknolojilerinden yer istasyonlarına, elektronik istihbarat uydularından küresel konumlama uydularına ulusal teknoloji hamlemizin stratejik adımlarına ajansımız öncülük edecek. Şu lahza aralıksız Türksat 6A haberleşme uydu projesi, metre altı çözünürlüğe sahip imece uydusu ve Ulusal Yer İstasyonu Geliştirme Projesi (MİYEG) yer istasyonu gibi stratejik projeler ajansın desteğinde daha etkili ilerleyecek.

Şunu her daim akılda tutmak gerekiyor; bu işin çok ciddi bir ekonomik boyutu da var. Biliyorsunuz havacılık ve uzay teknolojileri, hem birçok daha alçak sektörle kesişiyor hem de yaygın ve dinç teknolojileri içinde barındırıyor.  Dolayısıyla, bu alanda kazandığınız bir yetkinlik, ilgili alt sektörlere de önemli geri besleme sağlıyor. Geliştirdiğimiz teknolojiler sosyo-ekonomik kalkınmaya büyük çapta katkı sağlıyor. Yaklaşık Olarak bir ‘çarpan etkisi’ oluşturuyor. Tabii işin daha da hoş yanıysa, bu etkinin yüksek katma değerli alanlarda olması ve bizi uluslararası rekabette yukarılara şipşak taşıması.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bu noktada, NASA’nın şimdiye dek uzay teknolojileri tabanlı 2000’den artı yeni ürün çıkartmasını misal verdi. Bakan sözlerini, “MR cihazları, GPS, lazer ameliyatları ve kemoterapi uygulamaları gibi ürünler, bu alanda yapılan çalışmaların somut meyveleri oldu. Türkiye teknoloji alanındaki birincil testini savunma sanayisinde verdi. Cumhurbaşkanımızdan aldığımız vizyonla, milletlerarası savunma sanayi üreticilerine taşeronluk yerine getirmek yerine, bütün bağımsız Türk savunma sanayini oluşturmayı kasıt seçtik. Bu amaçla yerli ve ulusal teknolojilerin geliştirilmesi adına çok çalıştık. Hamd olsun, bu alanda elde ettiğimiz başarılara her gün yenileri ekleniyor. stratejiden, özgün tasarıma, altyapılar kurulumundan, teknoloji geliştirmeye, prototipten ticarileşmeye değin her aşamada aynı disiplin ve kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz. İşte uzay teknolojileri de bize yeni ve benzersiz bir gelişme ekseni sunuyor. Bu ekseni şekillendirmek, hedefleri bedensel bir vizyonla ortaya düzenlemek ve ilerlemeleri düzenli bir şekilde takip etmek Uzay Ajansımızın görevi olacak. Bugün birincil nüveleri oluşan Ulusal Uzay Programı tam da bu açıdan fazla kayda değer. İşin ayrıca teknolojik keza de beşeri boyutu üstünde sağlam bir beyin fırtınası gerçekleştirdiniz. Ben de aralıksız arkadaşlarımla iletişim halindeydim. Çıkacak sonuçları büyük bir merakla bekliyorum.” şeklinde tamamladı.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/turkiye-uzay-ajansinin-merkezi-ankarada-olacak-41089320

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir