Türkiye’deki Yargıtay Davalarını Doğru Tahmin Eden Yapay Zeka Geliştirildi

Yapay zeka admin 145 Okundu
sponsorlu reklam

Türkiye'deki Yargıtay Davalarını Doğru Tahmin Eden Yapay Zeka Geliştirildi

Kodex Bilişim kadar geliştirilen ARYA isimli yazılım, Yargıtay davalarını %90 oranında doğru varsayım ediyor.

TÜBİTAK’ın Kişisel Genç Girişimcileri Destekleme Programı dahilinde takviye bahşedilen Ar-Ge şirketlerinden biri olan Kodex Bilişim kadar geliştirilen başvuru formu, sağlık durumu, hizmet, eğitim ve tarım gibi çoğu alanda kullanılan suni zekaları hukuk alanına da getiriyor.

Kodex Bilişim’in kurucusu Meli Ağraz, TÜBİTAK’tan kabul aldıktan daha sonra karar metinlerini ‘doğal dil işleme’ metodu ile sayısal veriye döktüklerini ve bu sayede sonuçları tahmin ettiklerini açıkladı.

Ağraz, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bu davaların kararlarını ‘onama’, ‘bozma’ ve ‘düzelterek onama’ olarak 3 kategoriye ayırdık. Sisteme yeni bir Yargıtay davası eklendiğinde, bilgisayar davanın kararının bu kategorilerden hangisi olacağını yüzde 90 oranında doğru varsayım ediyor. Kararlar halka açıldığında yaş-cinsiyet gibi veriler gizleniyor. Elimizde daha detaylı bilgiler olsa daha yüksek oranda doğruluk payına ulaşılabilir.”

“Yargı Bakanlığının elindeki 1,5 milyon veriden fazla azını çözümleme edebiliyoruz. derhal sadece boşanma davası üzerinde çalışıyoruz fakat daha geniş verilere ulaşabilirsek projemizi diğer davalara da uyarlayabileceğiz. Bakanlık çalışmamızı detaylı ışık halkası getirmek ister ve bize evrak sağlarsa projemiz gelecekte hakimlere asistan olabilecek bir sistem haline gelebilir.”

Ağraz, gelecekte yapay zeka yazılımlarının yanı sıra yerli arama motoru ve problemlerin tartışılabildiği yerli sosyal ağ platformu projelerininin de bulunduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak : https://www.ntv.com.tr/turkiye/yargitay-davalarinda-yapay-zekali-tahmin,qJHoO64CEkGiyfQ_Pxd4dA

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir