Üç Türk Arkadaşın Geliştirdiği, Size En Yakın Park Yerini Gösteren Mobil Uygulama

Mobil Uygulamalar admin 187 Okundu
sponsorlu reklam

Üç Türk Arkadaşın Geliştirdiği, Size En Yakın Park Yerini Gösteren Mobil Uygulama

TÜBİTAK desteğini de arkasına bölge 3 dost, geliştirdikleri uygulamayla en yakındaki boş park alanının saptama edilmesine imkan veriyor.

Ankara’da hayatını sürdüren 3 genç arkadaş, anlamsız park yerini sürücülere belirten bir uygulama geliştirdi. Cihaz mühendisi Berk Şahin, kardeşi Taha Şahin ve Halil Bakırcı, tatil için Amasya’ya gidip park yeri ararken bu fikrin akıllarına geldiğini belirtti.

Projeyi TÜBİTAK’a açan ve yardım bölge 3 arkadaş, ODTÜ Teknokent’teki ofislerinde uygulamayı geliştirmeye devam eti. Parxlab adı bahşedilen bu başvuru, telefona indirildikten sonradan park alanlarındaki sensörler vasıtasıyla sürücülere manâsız alanları gösteriyor.

Berk Şahin, kullanım hakkında şunları söyledi:

 “Uygulama ile cadde üstü otopark işletmeleri için de verimliliği artırmış oluyoruz. Şoför, mobil uygulamayı telefonuna indirdiğinde bulunduğu yere en yakın anlamsız park alanını görecek ve kendine bir rota çizilecek. Projemiz baştan sona sürücüler, manâsız park alanı ararken harcadığı zamandan ve yakıttan da tasarruf edecek. Artık sürücüler park yeri arama stresi yaşamayacak. Mobil kullanım üzerinden manâsız park yerine rahatlıkla ulaşabilecek. bununla birlikte park ücretlerini de mobil kullanım üzerinden ödeyebilecekler” 

Parxlab demin son kullancıya sunulmuş durumda değil. Şirketlere demolarını ileten Parxlab’ın internet sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kaynak : https://www.ntv.com.tr/teknoloji/suruculerin-park-yeri-aramasini-onleyecek-tatbik,FOa0m01Yu0Cq9IShZ6cblQ

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir