Ulaştırma Bakanı: Site Kapatmada Birinci Sebep Müstehcenlik

Genel admin 369 Okundu
sponsorlu reklam

Ulaştırma Bakanı: Site Kapatmada Birinci Sebep Müstehcenlik

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun yanıtlanması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesini yanıtlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, manâlı verilere değindi.

Ülkemizde erişim engeli olan bir takım sitelerin kaldırılıp kaldırılmayacağı, Ocak 2017-27 Eylül 2018 tarihleri aralarında Türkiye’de hangi gerekçelerle toplam kaç kere YouTube, Twitter ve Periscope gibi web siteleri ve platformlara yayın ve erişim yasağı getirildiği gibi bir takım sorulara cevap alınması için bahşedilen soru önergesine, Bakan Truhan’dan yanıt geldi.

Periscope ve sanki platformların, süper lig maçlarının izinsiz olarak yayınlanması sebebiyle engellendiğini ve bunun 17 Temmuz 2018 tarihli önlem kararına dayandırıldığını belirtti.

Turhan, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Spor Toto Süper Lig futbol müsabakalarının oynandığı süreler ile sınırlı almak üzere Periscope tatbik adreslerine ihtiyati tedbir yolu ile erişimin engellenmesine karar verilmiştir. Söz konusu karar uyarınca, Spor Toto Süper Lig futbol müsabakalarının oynandığı süreler ile sınırlı olarak Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin bildirimi üzerine erişim sağlayıcılar tarafından müdahale etme tedbiri gerçekleştirilmektedir. Erişim engelinin kaldırılması yine adli merciler göre gerçekleştirilebilecektir.”

Bakan Turhan, yasaklanan sitelerin isminin açıklanmasının dürüst olmayacağını, bunun özellikle çocuk istismarı içeren sitelerin deşifre yol açabileceğine değindi. aynı zamanda, engellenen sitelerin türlere göre oranının BTK’nın sitesinde şeffaflıkla açıklandığını belirtti.

İşte Türkiye’de Yasaklanan Sitelerin Türleri

Müstehcenlik: Yüzde 62.24 Fuhuş: Yüzde 25.64 Kumar oynanması için yer ve olanak sağlama: Yüzde 10.01 Cinsel istismar: Yüzde 1.87 Afiyet için tehlikeli madde temini: Yüzde 0.11 Uyuşturucu ve uyarıcı madde: Yüzde 0.05 Atatürk aleyhine işlenen suçlar: Yüzde 0.05 Yönlendirme: Yüzde 0.03. Kaynak : http://www.milliyet.com.tr/bakan-cahit-turhan-acikladi-site-gundem-2805342/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir