USB’deki veriyi korumanın 7 yolu

Donanım admin 214 Okundu
sponsorlu reklam

USB'deki veriyi korumanın 7 yolu

En sık kullanılan depolama aygıtlarından USB belleklerin hatalı kullanımı, data kayıplarına yol açarak manâlı dosyaların riske atılmasına niçin olabiliyor. USB belleği bilgisayardan bir anda çekip çıkartmak, içinde yer alan dosyaları yanlışlıkla silmek, belleği virüs bulunan bir bilgisayarda kullanarak işlevsiz ayla getirmek, beceriksiz bir kişinin müdahalesiyle bilgi kaybetmek gibi problemlerin USB belleklerde data kaybı yarattığını bildiren Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, kullanıcıların data kaybı yaşamasını önleyecek 7 öneriyi paylaşıyor.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki uygulama izinleri 2019012214325533385.jpg USB Bellekteki Veriyi Korumanın 7 Yolu Bilgisayardan çıkartırken “tehlikesiz çıkart” komutunu kullanın. USB belleklerle ilgili yapılan en yaygın kusur, operasyon bittiğinde bilgisayardan anında çekip çıkartılmaları oluyor. Ama bu alışkanlık, demin aktarılamamış bilgilerin kaybına yol açabiliyor. Bu durumu durdurmak için usb belleklerin, “çıkart” komutu tamamlanınca çıkartılması gerekiyor.İLGİLİ HABER Netflix raporunu açıkladı

Kullanıcı izinlerini düzenleyin. USB belleklere ve içindeki verilere yetkisiz şahısların ulaşması ihtimaline karşılık kullanıcı izinlerinin sınırlandırılması aygıt güvenliğini artırıyor. Ekrandan disk kısmına sağ tıklamanın ardından “güvenlik” ve “düzelt” seçeneklerine ulaşarak yapılabilen bu ayarlamayla erişim izninin herkese tanınmasının önüne geçiliyor.

Virüs kontrolü yapın. USB belleklerin, güvenliğinden kesin olunmayan bilgisayarlara takılması bilgi kayıplarına az kalsın davetiye çıkarıyor. Böyle bir problemle yüzleşmemek için bilgisayarların aktüel antivirüs programlarıyla desteklenmesine gereksinim duyuluyor.

Müşterek alanlarda yer alan bilgisayarları kullanırken daha fazla dikkat edin. Çoğu kullanıcı, acil ihtiyaç anlarında USB belleği herhangi bir bilgisayara takarak operasyon yapmaktan çekinmiyor. Oysa bilhassa internet cafe, otel, kütüphane gibi karşılıklı alanlarda bulunan bilgisayarlarda USB bellek kullanımı, verileri tehlike aşağı bırakıyor. Bilgisayardaki bir virüs ya da tehlikeli herhangi bir kaynaktan indirimli bir dosya veya program, USB diskteki verileri bozabiliyor.

Rutin olarak tarayın. USB belleklerde düzenli olarak yapılacak data taraması, bilgi kaybının yaşanmaması için epeyce siklet taşıyor. Keza USB diskinizde bulunan bütün dosyaları silmek istiyorsanız direkt format atmak daha iyi bir çözümdür.

Veri transferi gerçekleştirirken çevrimiçi olmayın. İnternete ast cihazlarda USB belleklerin virüs gibi sebeplerle zarar görme ihtimali fazla yüksek olmasa da, bilhassa kritik dosyaların USB belleğe aktarılması esnasında internet bağlantısının kapatılması, verilerinize karşın riskleri azaltıyor.

Şifreleyin. USB belleklerin şifrelenmesi de verilerin korunma düzeyini epeyce artıran önlemler arasında yer alıyor. Belleğin cihaza her takılışında istenen parola tamamen yetkisiz kullanıcıların bellekteki dosyalara erişme tehlikesi hemen hemen ortadan kalktığı için data kaybı yaşama ihtimalinden uzaklaşılmış oluyor. Önceki HaberFacebook ve Airbus’ın drone ortaklığı Sonraki HaberTransferGo 1 Milyon Müşteriye Doğru Koşuyor!

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir