Usta yazar Neil Gaiman’dan İskandinav Mitolojisi

Kitap admin 242 Okundu
sponsorlu reklam

Usta yazar Neil Gaiman'dan İskandinav Mitolojisi

Öykü anlatımı konusunda günümüzün en başarılı yazarlarından bir parça başına olan Neil Gaiman‘ın, İskandinav Mitolojisi isimli kitabı geçtiğimiz aylarda kitapseverler ile buluştu. İskandinav mitolojisindeki hikayeleri baştan uyarlayan ve kendi tarzına kadar kaleme bölge Gaiman, kitabı okuyacak kişileri az daha inanılmaz bir maceraya çıkartıyor. İskandınav Mitolojisi’nin en tanıdık tanrıları olan Odin, Loki ve Thor dahil elde etmek üzere Fenrir gibi canavarların hikayesini yazan artist yazan, inanılmaz edebiyat dalında okunması gereken bir eser ortaya koymuş.

Neil Gaiman’ın son kitabı İskandinav Mitolojisi satışta

Diğer eserlerinde kendi inanılmaz kurgularını yaratan Gaiman, eski dillerde yazılan bu hikayeleri günümüze oldukça başarılı bir şekilde uyarlamış. Efsanevi dokuz alemin yaratılışıyla başlayan kitap, tanrıların, cücelerin, devlerin maceralarıyla devam ediyor. Mitoloji hikayelerinde uyarı çeken Thor’un çekicinin çalınması ve patlak veren olayları merak uyandıran bir şekilde kitabına aktaran Gaiman, kitabında Ragnarök‘ün nasıl meydana geldiğini de okuyucularına gösteriyor.

Yine de Gaiman’ın bu kitabı ‘araştırma kitabı’ olarak nitelendirdiğini belirtelim. Bu sebepten dolayı kitabın bütün fantastik edebiyat seven okuyucularına hitap etmediğini belirtmekte üstünlük var. Hem İskandinav Mitolojisi’ni yıllar baştan başa anlatılan ve yazılan hikayelerden çokbilmiş ve hayran kalmışsanız, Gaiman’ın öbür anlatım tarzının size birazcık tanıdık olmayan gelebileceğini söyleyelim.

Tüm bunların yanında eğer Thor, Loki ve Odin gibi karakterleri Marvel çizgi romanları ya da filmleri ile tanımışsanız, bu kitabın size hiç bildiğiniz masalları anlatacağının altını çizmekte fayda var. Tanrıların karanlık yüzünün yanında, söylenildiği kadar bilge veya cesur olmadıklarını Gaiman fazla güzel bir dil ile anlatmış. Babasının aksine bir bakıma zorlama sarhoşluğu yaşamış Thor’un dahil olduğu olaylarda detayları kaçırması ve düzenbazlık tanrısı olan Loki’nin önünde kimsenin duramadığını okuyunca epeyce şaşırabilirsiniz.

Sona geldiğimizde Neil Gaiman’ın, daha çok yeni nesil okuyucular için uyarladığı İskandinav Mitolojisi’ni eğer fantastik edebiyatla haşır neşir bir okuyucuysanız kaçırmamanızı öneriyoruz!

Usta yazar Neil Gaiman'dan İskandinav Mitolojisi

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir