Uzay Aracı Juno, Jüpiter’de İki Dev Fırtına Görüntüledi

Bilim admin 141 Okundu
sponsorlu reklam

Uzay Aracı Juno, Jüpiter'de İki Dev Fırtına Görüntüledi

Jüpiter görevi için yıllar önce uzay yolculuğuna meydana çıkan uzay arabulucu Juno, gezegene gittikçe yaklaşarak, Dünya’ya oldukça net veriler gönderiyor. Juno, çektiği fotoğraflar ile gezegende oluşan iki dev fırtınayı görüntülemeyi başardı.

NASA’nın 2011 yılında fırlatmasını gerçekleştirdiği Juno uzay aracı, yıllardır gaz bulutlarından oluşan dev gezegen Jüpiter’i takip halinde. Görevine Jüpiter’e oldukça yaklaşarak devam eden Juno, çektiği fotoğraflarla Dünya’ya gezegen hakkında epeyce aydınlatıcı bilgiler sunuyor. En yakın uçuşunu gezegenin güney yarım küresine, 21 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştiren Juno, o tarihte çektiği fotoğraflar ile iki dev fırtına görüntüledi. 

Uzay aracından gelen fotoğraflar, merkezde işlendikten daha sonra ayrıntılı bilgiler paylaşıldı. Oval BA adı bahşedilen dev fırtınanın, 2000 yılında üç farklı fırtınanın bir araya gelmesi ile oluştuğu açıklandı. Fotoğraflarda yer alan büyük bir kırmızı noktaya benzeşen görüntünün ise aynı süreçten geçerek oysa yüzyıllar öncesinden meydana gelmiş olabileceği söylendi.

 

NASA, Juno’nun Şubat ayında da benzer bölgelerin fotoğraflarını çektiğini bildirirken, aylar içerisinde fırtınalı ve türbülanslı bölgelerin büyük bir değişime uğradıklarını açıklama etti. Dev kırmızı noktanın hızla başkalaşım geçirerek, beyaz renge döndüğünü ifade eden gök bilimciler, bu dek net fotoğraflara Juno’nun kamerasından gelen fotoğraflar ile ellerindeki verileri birleştirerek eriştiklerini ifade ettiler.

Kaynak : https://www.missionjuno.swri.edu/news/juno-flyby-captures-two-massive-storms

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir