Volkswagen, Dizel Araçlardaki Hurda Teşviğini Almanya’nın Tamamına Yayabilir

Otomobil admin 247 Okundu
sponsorlu reklam

Volkswagen, Dizel Araçlardaki Hurda Teşviğini Almanya'nın Tamamına Yayabilir

Şu lahza yalnızca Almanya’nın havası en kirli şehirlerinde geçerli olan dizel araçlar için geçerli külüstür indirimi, önümüzdeki günlerde Almanya’nın tamamına yayılabilir. Bu da Almanya’nın havasının önemli oranda temizleneceği anlamına geliyor.

Volkswagen, geçtiğimiz yılın Ekim ayında Almanya içinde eski dizel araç sahiplerinin külüstür indirimi ile birlikte yeni Volkswagen araçlar alabilmesi için bir teşvik programı açıklamıştı. Şirketin özendirme programı sadece Almanya’nın en benekli şehirleri için geçerliydi. Reuters tarafından ortaya atılan sözde dizel araçlar için hurda teşvik programı, Almanya’nın tamamına yayılacak.

Reuters’ın iddiasını haberleştiren Alman Blind gazetesine göre Volkswagen göre oluşturulmuş bir kurul, hemen bu fikri tartışıyor. Habere kadar önümüzdeki hafta içerisinde kararın açıklanması bekleniyor. 1.500 Euro ile 8.000 Euro arasında teşvik sunulan program vasıtasıyla çoğu eski dizel aracın yerini, havayı daha eksik kirleten yeni araçlara bırakması bekleniyor.

Volkswagen’ın bu fikri, temelde çoğu kentin hava kalitesinin kontrolünü sağlamak amacıyla çıkarılan dizel yasakları kanununa dayanıyor. Volkswagen, emisyon kontrolü karşılayan yazılım ve donanımlarla donatılmış yeni araçlara geçiş yaparak, Avrupa’da hala popüler olan dizel araçları satmaya devam etmeyi umuyor. 

Hemen Şimdi yakın geçmişte, otomotiv tarihinin en büyük skandalı olan emisyon skandalına yol açan Volkswagen’ın bu hamlelerinin, şirketin kaybettiği prestijini geri kazandırıp kazandıramayacağını her zaman birlikte göreceğiz. 

Kaynak : https://www.cnet.com/roadshow/news/vw-diesel-scrapping-incentives-germany-expansion/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir