Windows’a robot işletim sistemi

Yapay zeka admin 145 Okundu
sponsorlu reklam

Windows'a robot işletim sistemi

Yapay zeka, derin öğrenme, nesnelerin interneti ve endüstri 4.0 isimlerini çok daha pozitif duymaya başladığımız günümüzde, tüm bunlar ve çevresindeki teknolojiler özelinde türlü araştırmalar yapılıyor. Şimdilik her ne kadar bunların böylece çoğu teorik bilgiler gibi gelse de, sahiden böylece fazla sektör bunlardan yararlanmaya başladı. Yakın gelecekte ise, hayatımızın içinde daha sık karşılaşacak, aktif olarak kullanacak ve yararlanacağız. Peki, ya robotlar? Evet, onlardan da.

Elon Musk’a büyük şok!

Microsoft, düzenlenen ROSCon 2018 konferansında geliştirdiği Robot İşletim Sistemi hakkında sevindirici bir haber duyurdu. ROS1 olarak adlandırılan işletim sistemi Windows 10’a dahil edilecek. Windows 10 için Robot İşletim Sistemi’ni Open Robotics ve ROS Industrial Consortium ile birlikte geliştirdiğini açıklayan Microsoft, bu nedenle endüstriyel robotların önünü açmaya hazırlanıyor.

Aslında Microsoft, uzunca bir süredir ROS üstünde çalışıyor. Acilen de bu işletim sistemini Windows 10’a entegre eden şirket, ROS1 için bulut teknolojisinden ve Azure’dan da elbette faydalanacak. Yine ROSCon 2018’de ROBOTIS Turtlebot 3 robotunu da sergileyen Microsoft, burada merak edenler için ROS ile ilgili detaylı bilgi sunuyor.

Önceki HaberGoogle’ın Yeni Sürprizi Yolda! Sonraki HaberEfsane Ferrari’ye rekor açık artırma fiyatı!

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir