Xcor’dan Uzaya Yolculuk Bileti Alanlar Paralarını Geri İstiyor

Bilim admin 222 Okundu
sponsorlu reklam

Xcor’dan Uzaya Yolculuk Bileti Alanlar Paralarını Geri İstiyor

Uzay seyahati çalışmalarının öncülerinden olmasına karşın gürültüsüz sedasız batan Xcor’un 100 bin dolarlık biletlerinden bölge halk müziği paralarını geri istiyor.

Uzay yolculuğu yapmak, o kadar fazla insanın hayali. Bu hayali gerçekleştirme nedeniyle yola meydana çıkan Xcor, ne eyvah ancak o seviyeye gelmeyi başaramadı. 2017 yılında da şirketin iflası açıklandı.

Şirketin yaşadığı sorunlar, durmadan ertelenen kalkış tarihi ile açığa çıkmıştı. Şirketin müşterilerinden olan ve bilet için 100 bin dolar ödeyen Nael Hamameh, 2011 yılında gerçekleşeceği tahmin edilen uçuşa bilet almıştı. 2015 yılı geldiğinde nihayet çocukluk hayalini gerçekleştirebileceğine inanan Hamameh’e 2015 yılına tarih verildi. 2015 yılının da boş geçmesi üstüne Hamameh, bileti geri vermek istedi. Şirketten ise 2017 yılının ardına kadar biletini alacak başka birinin bulunacağı söylendi. 2017 yılı Kasım ayında ise şirket iflasını açıkladı.

Xcor’un müşterilerinin sayısı son olarak 282 idi. Yerçekimsiz ortamda kısa süre de olsa vakit dinmek isteyen yolcular, bilet başına 100 bin dolar öderken Xcor’un bir girişim olarak topladığı para ise en azından 19.2 milyon dolar olarak varsayım ediliyor. Xcor’un en büyük rakibi olan Virgin Galactic ise 250 bin dolar istek ediyordu.

Uzay seyahatleri, havacılık kurallarına göre uçuşların yapılabildiği fakat uzay olarak kabul edilen ve yerçekimsiz ortam karşılayan 60 kilometre yükseklikte yapılacak. derhal piyasanın iki kayda değer aktörü olan Virgin Galactic ve Blue Origin hemen şimdi tamamen çalışan bir sistem geliştirmiş değil fakat onların durumu Xcor’dan çok daha parlak. Virgin Galactic’in SpaceShipTwo adlı aracı, test uçuşlarında istenilen yüksekliğe ulaşmayı başarmıştı. Daha büyük bir mekiğin emin bir yüksekliğe kadar taşıyıp fırlattığı görece daha küçük bir mekik sistemiyle amacını gerçekleştirmeyi deneyen Virgin Galactic’in başarılı olma ihtimali daha yüksek.

Bir davacının avukatına tarafından insanların paralarını geri alma şansları epeyce eksik. Davacı sayısının çokluğu, dosyayı epeyce karışık bir ülkü getiriyor. Davalılar ise bu girişime destek olmak için yaptıkları fedakarlıklardan dem vuruyor. Bir Takım müşteriler ise harcadıkları paradan ziyade, çocukluk hayallerinin gerçeğe dönüşemeyecek olmasından dolayı epeyce mutsuz.

Xcor, iki kişilik Lynx uzay uçağını 2008 yılında Beverly Hills’de duyurmuş ve birincil test uçuşları için 2010 yılını dikkat çekici etmişti. Şirkete kadar araç, günde dört kez uzaya turist götürüp getirebilecekti. Birincil 100 yolcu aralarında almak isteyen kişiler ücretleri peşin öderken, daha sonraya kalacak olanlar ise taksitler halinde ödeme yapma şansına sahipti. Şirketin, yolcuları uzaya kadar Lynx roketi ile götürme fikri ise işleri epeyce zorlaştırdı.

Xcor’un tek şahsiyet seyahatleri, kağıt üzerinde oldukça iyi görünüyordu. O Kadar fazla kişiyi çeken de bu şart olmuştu. Şirketi gezmeye dışarı giden müşteriler, jet pilotu eğitimlerinden geçirilmişti ve her şey epeyce yolunda görünüyordu.

Eski Xcor mühendislerinden Dale Amon’a göre gemileri epeyce iyiydi ama yaptıkları her şey fazla karmaşıktı ve çok süre alıyordu . Hem topladıkları para, araştırma geliştirme sürecini finanse etmek için yetersizdi.

Kaynak : https://www.latimes.com/business/la-fi-xcor-astronauts-20181230-story.html

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir