Yapay Zeka Geliştirmenin Etik Kodları Yayınlandı

Yapay zeka admin 253 Okundu
sponsorlu reklam

Yapay Zeka Geliştirmenin Etik Kodları Yayınlandı

Montreal Üniversitesi ile Quebec Araştırma Fonu’nun işbirliği ile hazırlanan Montréal Yapay Zekanın Sorumlu Geliştirilmesi Beyannamesi yayımlandı.

Ahlak kodların yer aldığı beyannamenin hazırlanması bir yıldan uzun sürdü. Bu sürede vatandaşlara, uzmanlara, siyasetçilere, endüstri yatırımcılarına, sivil toplum örgütlerine, meslek odalarına ve topluluklarına danışılarak gerçekleştirildi.

Suni akıl sistemlerinin izlemesi gereken 10 ilke şunlar oldu:

Suni akıl sistemlerinin (YZS) gelişimi ve kullanımı tüm canlı varlıkların sağlığının gelişimine müsade vermeli. YZS insanların otonomluğu göz önünde bulundurularak ve insanların kendi hayatlarının yanı sıra çevreleri üzerindeki kontrolünün artırılması hedefi ile geliştirilmeli. Mahremiyet ve özel yaşam YZS’nin, veri toplama ve arşivleme sistemlerinin müdahalesinden korunmalı. YZS’nin gelişimi ahali ve jenerasyonlar arasındaki birlik bağlarını korumaya uyumlu olmalı. YZS anlaşılabilirlik, savunulabilirlik ve erişilebilirlik kriterlerine uygun olmalı ve demokratik incelemeye, tartışmaya ve kontrole tabi olmalı. YZS geliştirilmesi ve kullanımı, adil ve eşitlikçi bir toplumun oluşturulmasına katkıda bulunmalı. YZS geliştirilmesi ve kullanımı, toplumun sosyal ve kültürel çeşitliliğini korumakla ahenkli olmalı ve yaşam tarzı seçimlerini ve bireysel deneyimleri kısıtlamamalı. YZS gelişimine katkıda yer alan her insan, en yelken direği örnekleri göz önünde bulundurarak YZS kullanımının ortaya çıkaracağı olası kötü sonuçları öngörmek için ihtiyatlı olması ve bunların önlemek için gerekli önlemleri alması gerekir. YZS geliştirilmesi ve kullanımı, karar alma sırasında insanların sorumluluğunu azaltmaya katkıda bulunmamalıdır. YZS geliştirilmesi ve kullanımı gezegenin çevresel sürdürülebilirliğini sağlayacak şekilde yürütülmelidir.

Bu prensiplere ast olarak yapılacak olan dijital geçişin tamamlanması amacıyla yönergeler ve öneriler geliştirdi. Bu Nedenle sorunsuz bir geçiş yapılması bekleniyor.

Yapay zekanın ve dijital teknolojinin kullanımı ve bunun toplumsal etkilerini inceleyip araştıracak bir organizasyon kurulmalıdır. Sorumlu uygulamaları özendirme eden, YZS’nin denetlenmesi ve sertifikalandırılması için uygun bir politika yerleştirilmelidir. Dijital teknolojiler konusunda vatandaşların daha pozitif kuvvet sahibi olması için, anlama, eleştirel düşünme, saygı ve sorumluluğu öğreten eğitimlere erişime takviye verilmeli böylece sürdürülebilir dijital topluma faal katılım teşvik edilmelidir. Sektör hissedarlarının YZS kullanımı, tasarımı ve geliştirilmesine dair eğitimi çokdisiplinliliğe ve etik kurallarına yatırım yapılacak şekilde her yerde gözden geçirilmeli. Yapay zekanın kapsayıcı olarak geliştirilmesini desteklemek ve YZS gelişimi ve uygulanması hakkında muhtemel taraflılığı ya da ayrımcılığı durdurmak üzere dağıtılmış mevcut kurumsal kaynakları kullanan, kapsamlı bir taktik uygulanmalı. Demokrasinin, siyasi uçlar için bilgi manipülasyonundan korunması nedeniyle, vatandaşların kandırılması ve siyasi manipülasyonunu engelleyecek bir sınırlama stratejisi uygulanmalı. Hem siyasi fişlemeyle çaba için geliştirilecek bir strateji ile demokratik kurumlar ve bilgili vatandaşların dinç bir şekilde işlemesi sağlanmalı. Düşük ve orta gelirli ülkeler suistimal edilmeden dünyanın bambaşka bölgelerini dahil etmeyi hedefleyen, saldırgan olmayan bir milletlerarası gelişim modeli uygulanmalı. YZS’nin ve diğer dijital teknolojilerin gelişimi ve kullanımının dinç çevresel sürdürülebilirlikle düzenli ve çevresel krizlerin çözümündeki gelişmelere olanak karşılayan bir millet/özel sektör stratejisi uygulanmalı. Kaynak : https://www.dunyahalleri.com/yapay-zeka-etik-kodlari-yayinlandi/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir