Yapay Zeka güç kazandı!

Yapay zeka admin 133 Okundu
sponsorlu reklam

Yapay Zeka güç kazandı!

IBM Research, yeni parfümler tasarlayabilen bir yapay akıl sistemini oluşturmak için Symrise’daki koku uzmanları ile işbirliği yaptı.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

Bir koku geliştirmek, bilim ve sanatın bir karışımıdır ve normalde beş takvim bir uzmanlık gerektirir. Fakat ismini bir Yunan tanrıçasından bölge yapay akıl, Philyra, kullanıma hazır olmaları için uzmanların küçük düzenlemelerine gereklilik duyan yeni formülleri kısa sürede oluşturabiliyor. Philyra, daha önce denenmemiş kalıpları ve yeni kombinasyonları analiz etmek için alet öğrenmesini kullanıyor.

Philyra, formüle eklenecek yeni bir içeriğin miktarını önerebiliyor ve aynı etkiyi yaratabilecek alternatif hammaddeler sunabiliyor hatta insanların yaş ve milliyetini de içeren demografiklere dayanarak kokuya nasıl tepki vereceğini bile tahmin edebiliyor!

Çalışma sadece parfüm için kısıtlı da değil. IBM ve Symrise, başlangıcı parfüm ile yaptı ama Philyra hem, bez kokusu, duş jeli ve mobilya cilası gibi ürünler için de yeni kokular geliştirebiliyor.

Kasıt insanları imal aşamasından silmek yok, onların becerilerini ve bilgilerini artırabilecek bir vasıta sağlamak.

Symrise konu hakkında: “Şu Anda parfümörlerin yanlarında, yeni kombinasyonları inceleme ederek onları daha üretken hale getiren ve tasarım sürecini hiç denenmemiş formüller önererek hızlandırmak için binlerce formül ve tarihsel veriyi tahlil edebilecek bir suni zeka çırak olacak.” biçiminde bir izah etme yaptı.

Önceki HaberIntel’den Cannon Lake İddiaları Hakkında Yorumlama Sonraki HaberElon Musk gelecek planlarından bahsetti…

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir