Yapay zeka ile dijital propaganda

Bilim admin 217 Okundu
sponsorlu reklam

Yapay zeka ile dijital propaganda

Türkiye’nin 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak lokal seçimlere odaklandığı bir dönemde siyaset dünyası, seçmenleri ile buluşacağı yepyeni bir dijital platform ile tanışıyor. Sektörünün önde gelen şirketi Digital Exchange, suni zeka teknolojisi ile tamamı Türk yazılımcılar göre geliştirilen dijital pazarlama platformu TheADX’i, ekonomi ve siyaset sektörünün kullanımına sundu. Türkiye’nin alanında birincil ve tek örneği olan TheADX Digital Platformu, mahsul ve hizmet kampanyalarının yanı sıra, tercih çalışmalarında alternatif bir propaganda mecrası sunuyor. bununla birlikte Programatik Reklam Satınalma Platformu olan TheADX, mikro hedefleme meslek modeli ile çalışıyor.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki dilekçe izinleri

Mikro hedefleme ile gelen galibiyet

2019020222433778985.jpg Mikro hedefleme ile gelen başarı

Mikro hedefleme, TheADX Platformu’nun kritik galibiyet faktörü olarak öne çıkıyor. Platform, ürün ile müşteriyi, namzet ile seçmeni aynı platformda buluşturuyor. 31 Mart yerel seçimlerine katılacak belediye başkan adayları, bu yeni dijital platform üzerinden; ülke, alan, ilçe, şehir halkı, hatta mahalleye odaklı kampanyalar düzenleyebilecek. Platform, ‘lokasyon hedefleme’ seçeneği ile adayların içten gaye kitlelerine ulaşılmasını ve onlarla sürekli iletişim kurmalarını sağlıyor. Hedef kitleleri segmentlere ayıran ve onlara özel kampanya imkanı sunan TheADX Platformu, ‘yeniden hedefleme’ seçeneği bir uçtan bir uca de adayların, kendilerini ve partilerini seçmenlerine sürekli hatırlatma imkanı sağlıyor.

Aday tanıtımlarında geleneksel yöntemlerin yerine, dijital iletişim platformlarının etkin kullanıldığı yeni bir dönemin başladığını belirten Digital Exchange CEO’su Emrah Pamuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “eski stil kampanya yöntemlerini terk edeceğiz” açıklamasını hatırlatarak, şunları söyledi: “Çevreci lokal seçim kampanyalarıyla birlikte, Türkiye siyaseti 31 Mart 2019 lokal seçim döneminde, dijital propagandaya şahitlik edecek. Belediye seçimlerinde dijital medya etkin olarak kullanılacak. Dijital reklam platformlarının sunduğu imkanlar ve yeni araçlarla geliştirilen Programatik Reklam Satınalma teknolojisi, dijital pazarlama çalışmalarında yeni bir dönemi başlatıyor.”

Emrah Pamuk’un verdiği bilgiye göre TheADX, verileri inceleme ediyor, aynı zamanda medya satın alımını daha çabuk ve zeki ayla getiriyor. Platform ve kanallar arasında çapraz karşılaştırmalar doğrultusunda mesajların hakiki zamanlı sinyaller ile etkin bir şekilde yayınlamasını sağlayan bu teknoloji, dürüst içeriği, içten zamanda ve içten kişilere ulaştırabiliyor.

54 milyon internet kullanıcısı var

Türkiye’de vatandaşların bir gün içinde ortalama 7 saatini aktif olarak internette geçirdiğini ve toplam nüfusun yüzde 67’sine tekabül eden 54 milyonun internet kullanıcısı olduğuna dikkati çeken Emrah Pamuk, kitlesine gelmek isteyen siyasilerin, dijital teknolojileri kullanarak sağlayacakları verimliliğin önemini vurguladı. Pamuk, TheADX DSP Platformu üzerinden dijital propaganda yapmanın kritik galibiyet faktörlerini şöyle anlattı:

“Tüm pazarlama eylemleri birbirini bütünlemeli; somut bir aktiviteye dijital destek olurken, somut aktivitede seçmenler sosyal medyaya yönlendirilerek zor paylaşımı yapılmalıdır. Bütçelemede de elastikiyet payı bırakılmalı, en önemlisi; ölçülemeyen yatırımlardan kaçınılmalıdır. Dönüşüm getirmeyen, alaka çekmeyen bütün dijital kampanyalar iptal edilerek, verimli olanlara yatırım artırılmalıdır.”

Seçmen tutumları, sayısal veriye dönüştürülüyor

Dijital tarafta mutlaka ‘landing page’ olarak açıklama edilen ‘niyet sayfalar’ın tasarlanması gerektiğine muhabere eden Emrah Pamuk, “Sayfa içerisinde ziyaretçilerden geri bildirim alınabilecek formlar tasarlanmalı ve görüşleri, data madenciliği metotları ile inceleme edilerek, seçmenin mevcut duygu analizi yapılmalıdır. Bu Vesile Ile, kullanıcıların mevcut duygu durumu, parti ve adaya karşı olan tutumları net bir şekilde sayısal veriye çevrilebilmektedir,” dedi.

TheADX Platformu üzerinden ‘lokasyon ve yeninden hedefleme’nin yanı sıra; kelime, teknik ve süre hedeflemeleri de yapılabiliyor. Kelime hedefleme ile çoğalma potansiyeli olan alanlar dürüst şekilde tanımlanarak, web siteleri yüksek getiri potansiyeline sahip birer trafik makinesine dönüştürebiliyor. Zaman hedefleme ile de, günün yalnızca kayıtlı saatlerinde yayınlanmak suretiyle kampanyaların maksimum tesir ile bütçeleri maksimize ediliyor.

TheADX Platformu üzerinden aday seçmenine nasıl ulaşıyor?

Ilk Önce https://theadx.com/lokal-secim-digital-medya-tasarlama/ linkine giriliyor. Bu link üzerinden dijital medya planlaması yapılması istenen adaylık türü seçiliyor ve lokasyon belirleniyor. Son olarak da planlamanın hangi algoritmaya tarafından yapılacağı belirleniyor. Beş ayrı algoritma seçeneği bulunuyor. Adaylar, bu beş bambaşka algoritma üzerinden seçimini yaparak, TheADX Platformu üzerinden seçmenine ulaşıyor.

Yoğunluk Algoritması; belirlen lokasyondaki seçmen yoğunluğuna ast olarak harcanması gereken bütçeyi hesaplıyor. Kıyas Fark Algoritması; seçilen lokasyonda partinin, seçeceği karşı taraf parti ile alacağı oy farkını baz alarak karşılaştırıyor ve harcanması gereken bütçeyi belirliyor. Karşılaştırma Oran Algoritması; seçilen lokasyonda, partinin oy sayısı, seçilecek rakip partinin oy sayısına oranlıyor, partinin ne kadar önde ya da geride olduğu belirlenerek harcanması gereken bütçe hesaplanıyor. Mesafe/Yakın Olma Algoritması; belirlenen lokasyonda, en yakın oy sayısına sahip partilere olan mesafe veya yakınlığa emrindeki olarak harcanması gereken bütçe hesaplanıyor. Sonuçlarda; seçmen sayısı, video reklam ve banner reklam bütçesi ile banner ve video gösterim sayıları görülebiliyor. Uzaklık/Yakınlık Oran Algoritması; belirlenen lokasyonda, en yakın partilere olan uzaklık, veya yakınlık; parti oylarının birbirlerine oranı baz alınarak belirleniyor ve harcanması gereken bütçe hesaplanıyor.

Önceki HaberGoogle, Sahte Fotoğraf Uygulamalarını Kaldırdı Sonraki HaberSamsung Galaxy S10E, iPhone XR’ye Muhalif Olacak

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir