Yapay Zeka ‘Rüyaları’, Walt Disney Concert Hall’da Sanat Eserleri Olarak Karşımıza Çıkacak

Yapay zeka admin 140 Okundu
sponsorlu reklam

Yapay Zeka 'Rüyaları', Walt Disney Concert Hall'da Sanat Eserleri Olarak Karşımıza Çıkacak

Google mühendislerinin desteğiyle geliştirilen bir suni zeka, makine öğrenimi sayesinde az daha kendi rüyalarını görüyor ve benzersiz sanat eserleri karşımıza çıkarıyor.

2003 yılından bu yandan Los Angeles Philharmonic ismindeki herzamanki müzik grubuna konut sahipliği yapan Walt Disney Concert Hall, Google mühendislerinin de desteğiyle büyük bir prensip imza attı ve yapay zekanın garip bir kullanımını daha önümüze sundu. Geliştirilen yapay akıl, Walt Disney Concert Hall’ın binlerce müzik ve milyonlarca sanat eserinden oluşan 45 terabaytlık heybetli arşivini inceledi ve karşımıza makine öğreniminin yardımıyla suni zekanın sanat eserlerini sundu. Bu eserler, insanın ve yapay zekanın elinden çıktı.

Los Angeles Philharmonic olağan müzik grubunun bu yıl yüzüncü sene dönümü. Bu özel günü öne içeri almamak namına Google ve İstanbul doğumlu Refik Anadol’un beraber çalıştığı Sanatkarlar ve Alet Öğrenimi Programı (Artists and Machine Learning Program) ortaya çıktı. Bu programın yardımıyla geçmişin verilerinden yararlanarak, yapay zekanın rüyaları da diyebileceğimiz sanat eserleri karşımıza çıktı.

WDCN Dreams adı aşağıda sunulan, suni akıl eli değmiş bu sanat eserleri; 45 terabaytlık bir geçmişten yola çıkarak sanatı öğrendi. Öğrendiği bu bilgiler ile eşsiz sanat eserlerini karşımıza sundu ve bu eserler ile Los Angeles Philharmonic grubunun şovlarına katkıda bulunacak.

Yapay zekanın müzikleri de öğrenmesine yardımcı olması için sanatçı ve analist Parag K. Metal, 18.000 saatlik bir devasa ses arşivinin 256 öbür klasmanda araştırılabilmesi için bir ses yöneticisi hazırladı. Bu sesler bununla beraber yeni görsel sanat eserlerinin de ortaya çıkmasını sağladı.

Bu sanat eserleri 12 dakikalık bir görsel sunum biçiminde Eylül ayında sunuldu ve bu sunum sekiz günde hazırlandı. Bu sunumlara, WTCN Dreams’e ve daha fazlasına katkıda bulunan LA Philharmonics’in sanat arşivi, 2019’un son çeyreğine kadar Walt Disney Concert Hall’da, Ira Gershwin Galerisi’nde interaktif bir sergi şeklinde sunulacak.

Kaynak : https://blog.google/outreach-initiatives/arts-culture/ai-brings-dreams-life-walt-disney-concert-hall/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir