Yapay Zeka Tarafından Çizilen Bu Tablo, Tam 432 Bin Dolara Satıldı

Yapay zeka admin 142 Okundu
sponsorlu reklam

Yapay Zeka Tarafından Çizilen Bu Tablo, Tam 432 Bin Dolara Satıldı

ABD’nin New York şehrindeki bir sanat galerisi, daha önce eşine rastlanmamış bir açık artırmaya sahne oldu.

New York’ta düzenlenen ‘Christie’s Prints and Multiples’ isimli sanat galerisinde, diğerlerinden ayrılan ilgi çekici bir tutam vardı: Galerinin devlete ait sitesinde değeri 7.000 ile 10.000 dolar aralarında gösterilen Portrait of Edmond Belamy; yani ‘Edmond Belamy’nin Portresi.’

Oysa bu banal bir tablo değil. Tablo, hiçbir şekilde insan eli değmeden ve Paris’in meşhur sanat merkezlerinden biri olan Obvious göre yazılan bir algoritma aracılığı ile çizildi. Belamy’nin Portresi, açık artırmada böylece büyük bir ilgi çekti oysa müzayedeye katılanlar yaklaşık olarak birbiriyle yarıştı. Sürecin sonunda 10.000 dolara herif bulması beklenen tablo, tam 432 bin dolar (2.4 milyon TL) gibi rekor bir fiyattan tip buldu.

Obvious kadar geliştirilen algoritma, Generative Adversarial Networks (GANs) olarak adlandırılıyor. Bu algoritma 14. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar çizilmiş 15.000’den pozitif resmi inceleyerek kendi resimlerini çizmeye başlamış. Algoritmanın elinden çıkan ilk ürünün bu dek fiyatı yüksek olduğu düşünülürse ileride olacakları kestirmek çok güç.

Kaynak : https://www.engadget.com/2018/10/25/ai-generated-painting-sells-for-432-000-beygir-auction/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir