Yapay zekadan kaçış yok

Yapay zeka admin 129 Okundu
sponsorlu reklam

Yapay zekadan kaçış yok

Halk olarak zifiri karanlıkta çoğu objeyi göremiyoruz fakat artık yapay zeka bunu da yapabiliyor. MITOS’de çalışan bilim insanlarının geliştirdiği teknik, bir nöral ağın ekstrem düşük ışık koşullarında bulunan objeleri tanımlayabilmesini sağladı.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

MIT’de görev yapan araştırma takımı, geliştirdikleri nöral ağı 10,000 adet karanlık, grenli ve odak dıştan objelerin bulunduğu fotoğraflar ve motiflerle eğittikten sonra ağa ayrı ve tekrar karanlıkta çekilmiş fotoğraflarla sınadı. Buradaki taktik nöral ağa neyi bekleyebileceği konusunda bir ana zihin oluştuma fırsatı vermenin yanı sıra sıcacık ve saydam objeleri fotoğraflardaki düşük ışık hüzmelerini kullanarak algılamasını sağlamaktı.

Araştırmacılar, fotoğraflardaki bulanıklığa aleyhinde geliştirdikleri nöral ağa kısa bir fizik dersi saptamak durumunda da kaldılar. Nöral ağ bu sayede odak ayarı bozuk olan bir kameranın oluşturduğu görüntüleri nasıl yorumlayabileceğini de öğrenmiş oldu.

Nöral ağdan alınan sonuçlar ise gayet hoşnutluk ediciydi. Yapay zeka temelli olarak sistem, bütün bu geliştirmelerin peşinde karanlıkta çekilen fotoğrafları gün ışığında görüyormuşcasına yorumlayabildi ve fotoğraflarda gizlenen transparan objeleri dahi tanıyabildi. Bu çalışmanın gece fotoğrafçılığına menfaat sağlayacağını söyleyebiliriz oysa MIT çalışanları bu çalışmadan alınan sonucun tıptaki uygulama alanları ile ilgileniyor.

Biyolojik materyal içerisinde birçok zaman karanlık koşullarda gözlem yapılıyor ve dokularda gizli ayrıntı günümüz koşullarında laf konusu doku yoğun ışık ve radyasyona maruz bırakılmadan görülemiyor. Bu usul ise biyolojik dokularda soruna yol açabiliyor. Bu araştırma, biyoloji ve tıp alanında dokuların bilim insanları ve doktorlar göre fazla daha tehlikesiz şartlar aşağıda gözlemlenebilmesinin önünü açabilir. Bu sonuçlar aynı zamanda uzaktan mesafelerdeki benzi atmış yıldızlar ve gökadalar ile uğraşan astronomların işini kolaylaştırabilecek sistemlerin geliştirilmesini de sağlayabilir.

Önceki HaberPES 2019 Artık Bedava! Peki, Nasıl? Sonraki HaberYouTube Düğmeye Bastı!

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir