Yapay Zeka’nın gelişmesiyle birlikte en riskli ve en güvenli meslekler

Yapay zeka admin 226 Okundu
sponsorlu reklam

Yapay Zeka'nın gelişmesiyle birlikte en riskli ve en güvenli meslekler

Yapay akıl geliştikçe bazı mesleklerdeki insan gücüne ihtiyaç da azaldı. Peki gelecekte hangi meslekler suni akıl tehdidi aşağıda olacak?

Suni zekânın gelişmesiyle birlikte makineler ve bilgisayarlar, belirtilmiş alıştırma ortamlarında insanların yerlerini almaya devam ediyor. Durumu bu şekilde açıkladığımız zaman işin ciddiyeti birazcık daha eksik gibi görünse de uzmanlar bütün tersini söylüyor.

Çin’in önde gelen suni akıl uzmanı Kai-Fu Lee, gelecekteki mesleklerin yarısının 15 sene içerisinde suni zekâlar tarafından yapılacağı açıklamasında bulundu.

30 yılın üstünde bir yapay zekâ tecrübesi olan Lee, insanları belirli mesleklerde işsizlik sorunlarının yaşanacağı konusunda uyardı fakat suni zekâ insanların yaptığı her şeyi yapamadığı için dünyanın sonunun gelmediğini de belirtti.

Lee, yapay zekânın yaratma, kavramsallaştırma, karışık stratejik tasarlama yapma veya ciddi el göz koordinasyonu gerektiren girift işler gibi görevleri yapamayacağına inanıyor. bununla birlikte göz kontağı belirlemek veya şefkat göstermek gibi kavramlar da suni zekâya fazlasıyla uzak.

Bazı meslekler çabuk bir şekilde ortadan kaybolacak olsa da bir takım meslekler uzun bir süre daha güvende. Çabucak bu mesleklere göz atalım:

Suni zekânın öncelikli olarak ele geçireceği meslekler

Satmak ve Pazarlama Araştırması Sigortacılık Emniyet Görevlileri Kamyon Şoförleri Gereklilik Kredisi Sağlayıcıları Finans ve Spor Gazetecileri Muhasebeciler ve Mali Analizciler Meyve toplayıcıları Yatırım Uzmanları Radyologlar

Suni zekâ tehdidi aşağı olan meslekler

Tele Pazarlamacılık Müşteri Desteği Depo İşçileri Yazmanlar Telefon Operatörleri Kasiyerler Fast Food Çalışanları Bulaşıkçılar Kurulum Hattı Müfettişleri Kuryeler

Bu meslekler önemli manada yapay zekânın tehlikesi aşağı olsalar da suni akıl insanların yaptığı kayıtlı eylemleri gerçekleştiremediği için güvende olan meslekler de mevcut. Güvende olan meslekler ise aşağıdaki şekilde listelendi:

Yapay zekânın yapamayacağı meslekler

Psikolog Terapist Medikal Bakıcılar Yapay Zekâ Araştırmacıları ve Mühendisleri Bilim Kurgu Yazarları Öğretmenler Savunma Avukatları Bilgisayar Mühendisleri Bilim İnsanları Müdürler

Şu an için nasıl bir geleceğin bizi beklediği konusunda her şey hayal gücümüze emrindeki olsa da bundan sadece birkaç sene sonradan her şeyin fazla daha ayrı bir halde olacağını söyleyebiliriz.

Kaynak : https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-6473413/Will-AI-job-Expert-reveals-tehlike-careers.html

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir