Yapay zekaya karşı bir uyarı daha

Yapay zeka admin 177 Okundu
sponsorlu reklam

Yapay zekaya karşı bir uyarı daha

AI (yapay akıl) teknolojisinin süratli bir şekilde gelişiyor olması ile beraber Oxford’lu bir grup Birleşik Krallık bilim adamı, suni akıl alanında çok geç olmadan daha fazla saydamlık gerektiğini söylüyor. Birleşmiş Krallık merkezli araştırmacılar, yazdıkları makale ile AI’lere ve yapabileceklerine yönelik var olan kurallar ve düzenlemelerin yeterli olmadığını iddi ediyor. Ayrıca robotların, kendileri ile benzer formda görevleri yapan ırk ile aynı standartlara sahip olmalarını öneriyorlar.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

Araştırmacılar, ilerleyen zamanlarda sorunlara yol açabilecek bir takım sonuçlara dikkat çekerken geliştirilmekte olan sistemlerin doğalarına makalelerinde yer veriyor. Grubun belirttiği üzere “sistemler adil olmayan ve ayrımcı kararlar verebilir, önyargıları kopyalayabilir ya da geliştirebilir ve aşırı alıngan ortamlarda insan iyiliğini ve güvenliğini riske atabilecek bilinmeyen ve beklenmeyen şekillerde davranabilirler.”

Grup göre yapılan önerilerin biri, robotlar, yapay zeka ve karar verme algoritmaları konusunda kayıtlı bir rehber seti geliştirilmesi. Oysa grup bu öneriyi yapsa da, bir takım alanların iyice düzenlenmesinin muhtemel olmadığını kabul ediyor. Hem araştırmacılar, Yapay Zeka sistemlerine daha fazla şeffaflık eklemenin AI’lerin performanslarını kötü yönde etkileyebileceğini de kabul ediyor. Bilhassa acilen AI’lerin sahip oldukları kendilerini eğitme yeteneklerinin gelişmesi ile beraber, bir süre sonradan insanların ne olduğunu tamamen anlayamadıkları şeyler gerçekleşmeye başlayabilir.

Keza bu makale, araştırmacıların var olan suni akıl kurallarını eleştirdikleri birincil sefer de değil. Geçtiğimiz aylarda da Avrupa Birliği göre kurulan General Bilgi Protection Regulation‘a yanıt olarak araştırmacılar, bir suni zeka gözlemcisi çağrısında bulunmuşlardı. 

Önceki HaberAnkara Birincil Teknoloji Fuarına Hazırlanıyor Sonraki HaberGalaxy S10, Sızmaya Doymuyor!

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir