Yasa dışı kripto madencilik çiftlikleri yükselişte

Haberler admin 122 Okundu
sponsorlu reklam

Yasa dışı kripto madencilik çiftlikleri yükselişte

Trend #1: Kripto para madenciliği yükselişini sürdürüyor.

Kıdemli Emniyet Araştırmacısı David Harley’e göre, bir cihazın yasa dışı yollarla ele geçirildiği ve ‘cryptojacking’ olarak tanımlanan kripto para madenciliği, hiçbir yavaşlama belirtisi göstermiyor. Harley, “İşleme pastasından daha yüksek kalorili pay almak için karşı taraf kripto para madencilerinin, ele geçirilmiş sistemlerde yer alan öteki kripto para madenciliği yazılımlarını kaldırmaya çalıştığını göreceğiz” tespitini yaptı.

Trend #2: Siber saldırganlar, kripto para üretimi için zeki konut cihazlarını kullanarak kripto madencilik çiftlikleri oluşturacak.

Kripto paralar, oluşturulmaları için yüksek operasyon gücüne ve yoğun enerjiye gereksinim duyuyor. Siber saldırganlar, zararlı yazılımlarla başkalarının sistemlerine yasa dışı şekilde girerek bu ihtiyacı gidermeye odaklanıyor. Bu amaçla oluşturulan büyük boyutlu ağlar, kripto maden çiftlikleri (cryptomining farms) olarak tanımlanıyor.

Kripto paraların genişleyen tatbik alanları ve internete tabi cihazların sayısındaki çoğalma, akıllı ev aletlerinin 2019’da kripto madencilik çiftlikleri yapı etmeleri için saldırganların antre noktası halini alacağı anlamına gelebilir. Siber saldırganlar, akıllı ev cihazlarının emniyet açıklarını tespit ederek bunları ayrıca dolandırıcılık faaliyetleri ve fidye yazılımları için de kullanmaya devam edeceklerdir.

Trend #3: Siber saldırılarda otomasyon daha üstteki seviyeye çıkacak.

Uzmanlar, 2019’da gerçekleşecek veri toplama girişimlerinde siber suçluların otomasyon ve cihaz öğrenimi kullanımında artma görüleceğini, bu nedenle daha kişiselleştirilmiş ve sofistike kimlik avı kampanyalarının ortaya çıkacağını öngörüyor. Siber suçlular, insanların düzenli alışveriş alışkanlıkları gibi üreticiler tarafından depolanan zengin verilere erişemeyecek olsalar da, web siteleri aralarında kurbanları peşine düşüp takip eden web izleyicileri kullanabilir ya da profil oluşturmak için veri aracılarından bilgi toplayabilirler.

Trend #4: Veri gizliliği, şirketleri oluşturacak ya da dağılmalarına neden olacak.

2018’de bilgi gizliliği ve korumasıyla ilgili sorunlar bütün dikkatlerin odağı haline geldi.
Yıl içinde o kadar çok yüksek profilli veri ihlali meydana geldi. ESET, veri gizliliğini doğru şekilde yönetme yeteneğinin 2019’da hangi şirketlerin iş dünyasında hayatta kalacağını belirleyeceğini düşünüyor.

Trend #5: Küresel gizlilik yasasına içten bir adım mı?

Avrupa Birliği bünyesinde Genel Bilgi Koruma Regülasyonu (GDPR), 2018’de yürürlüğe girdi. Bilhassa Kaliforniya, Brezilya ve Japonya’da da benzer modellerin ortaya çıkmasının peşinde, AB uygulamasının küresel bir mahremiyet yasasına geçişin birincil adımı olup olmadığını sorguluyor. Müşterilerin verilerini koruma ve hassas bilgilerin gizliliğini sağlama baskısının küresel bir sorun olduğuna dikkat çeken ESET, GDPR’ın dünya çapında gizliliğe karşın bir hamleyi kesinlikle teşvik edeceğini öngörüyor.

En favori çift değişti

Hamsilerin sırrı ortaya çıktı

Galatasaray’a 53 milyon euro

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir