Yaşlılar da siber zorbalık mağduru

Haberler admin 108 Okundu
sponsorlu reklam

Yaşlılar da siber zorbalık mağduru

Iletişim Uzmanı ve Sosyal Ağ Danışmanı Nurhan Demirel, “Son yıllarda sosyal ağlarda yaşlı kullanıcı sayısında kayda değer artma oldu. 65 yaş üstü kişiler, kendini resmi yetkili olarak tanıtan kişilere karşısında aldatma eğilimi içindeler.” dedi.

Çocuklar ve gençler değin artık yaşlıların da dijital dünyanın bireyi haline geldiklerini açıklayan Demirel, “Oysa yaşlılar sonra dahil oldukları bu ekosisteme ayak uydurmakta zorlanıyor, siber suçların ve siber zorbalığın mağduru oluyorlar.” diye konuştu.

Bilhassa emeklilerin hayatlarındaki boşluğu doldurmak için internette daha pozitif zaman geçirdiklerini bildiren Demirel, yaşlıların sanal dolandırıcılıklara aleyhinde daha savunmasız olduklarını dile getirdi. Demirel, parasal dolandırıcılıklara daha fazla maruz kalan 65 yaş üstü şahısların, kendisini polis, jandarma, milletvekili veya resmi yetkili olarak tanıtan kişilere aleyhinde aldanma eğilimi içinde olduklarını söyledi.

Yaşlıların, banka ya da telekom operatörlerinin adı kullanılarak gönderilen fatura süsü verilmiş tuzak elektronik postaların içindeki linkleri tıkladıklarında başlarına gelebilecek olaylar konusunda farkındalıklarının düşük olduğunu dile getiren Demirel, bu nedenle dijital dünyada nasıl davranmaları gerektiği konusunda bilinçlendirilmeleri gerektiğini açıklama etti.

Demirel, bazı ülkelerde yaşlılara gereksinim duydukları bilgileri karşılayan özel web siteleri oluşturulduğuna dikkat çekici ederek, Türkiye’de de yaşlılara özel, bilgilendirici ve onların hayatlarını kolaylaştıran dijital uygulamaların hayata geçirilmesini istedi.

Yaşlı internet kullanıcılarının keza sanal dolandırıcılıklara hem de siber zorbalığa maruz kaldığını vurgulayan Demirel, Türkiye’de 28 milyondan fazla kullanıcısı olan TikTok’ta yaşlıların da eğlenceli mizansenlerden oluşan videolar paylaştıklarını, bu paylaşımlara gençlerin yazdığı olumsuz yorumlar sebebiyle sanal zorbalığa maruz kaldıklarını kaydetti.

Özellikle yaşlıların dans ettiği, eğlendiği videoların olumsuz yorum yağmuruna tutulduğunu söyleyen Demirel, bu yorumların bazen hakarete kadar vardığını ifade etti.

 

 

 

 

 

Arda Turan: Çay iyidir

Jelena Karleusa’nın acı günü

Rus güzelin tacı geri alındı

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir