Yeni bir yapay zeka devri!

Genel admin 160 Okundu
sponsorlu reklam

Yeni bir yapay zeka devri!

Beşinci Dünya İnternet Konferansı‘nda (WIC), Huawei’in Ascend 310 suni zeka çipi, konferansın Dünya Lideri Bilimsel ve Teknolojik Galibiyet ödülünü kazandı. 400’den artı teknoloji başarısı arasından birinci seçilen Ascend 310, birleşmiş ve ölçeklenebilir Da Vinci mimarisini kullanarak, sektördeki en dinç veri operasyon senaryoları olan yapay zeka (AI) sistem-on-chips (SoC) sistemlerine ihtilal özelliğinde yenilikler getiriyor.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

Huawei, bu ödülü üç yıl tekrar tekrar kazanma başarısını da sergiledi. Huawei Yönetim Kurulu ve Huawei Enterprise Meslek Grubu Başkanı Tabi Lida, konferansta şunları söyledi: “Yeni Ascend 310 AI çip serisi, Huawei’nin AI çözümünün temel bileşenidir. Huawei’nin AI stratejisi, temel araştırma ve yetenek geliştirmeye yatırım yapmaktır: her senaryoda bir AI portföyü oluşturmak ve küresel açık bir ekosistemi sağlamlaştırmak. Her yıl satmak gelirlerimizin yüzde 10 ila 15’iyle Ar-Ge’ye yatırım yapıyoruz ve bu yıl Ar-Ge yatırımımız 100 milyar Çin Yuan’ını aşacak. Ascend 310, yeni bir AI dönemini başlatan Ascend serisindeki ilk çiptir. Bizim avantajımız yalnızca AI gerçekleştirmek yok, bununla birlikte bütün sektörler için dijital dönüşümü destekleyen açık bir platform oluşturmak için yapay akıl ile bulut, IoT, video, Edge (sırık) bilgi operasyon, büyük data ve diğer teknolojiler arasında sinerjisağlamaktır. Suni akıl, Huawei’nin platformdaki müşterilerine ve ortaklarına sunduğu en son teknoloji olacak. AI’nın artık yalnızca tatminkarlık becerilerine sahip olanlara açık bir teknoloji olmadığından belli olmak için fazla çalışacağız. Önümüzdeki üç sene içinde amacımız, Huawei’nin idareli, etkili ve güvenilir bir AI sunma sözü doğrultusunda yenilikleri teşvik etmek için bir milyon AI geliştiricisiyle işbirliği etmek ve her bir işletme ve sektöre suni zekayı tam benzer, zeki bir dünya yapı etmek için getirmek”.

Huawei resmi olarak full-stack tüm senaryolar için AI çözümünü de piyasaya sürdü. ‘Full-stack’ çözümü AI bilgi modelleme, model eğitimi ve tatbik geliştirmeyi daha kolay, daha çevik ve daha bereketli ayla getiren uygulama geliştirme platformlarının yanı sıra zinde ve düşük maliyetli bilgi işlem gücü de sağlıyor. Bir ‘bütün senaryo’ çözümü olarak çeşitli cihaz, gönder ve bulut senaryolarında yaygın veri akışı sağlayabilir.

Ascend 310, sırık veri işlem senaryoları için endüstrinin en enerjik AI SoC çipi olma özelliğinde. derhal, en tipik sırık bilgi operasyon senaryoları emniyet ve koruma, otonom sürüş ve zeki üretim olarak sektörde yer alıyor. bununla birlikte, her bir yelken direği veri işlem senaryosu, bölge, enerji tüketimi ve bilgi işlem gücü üzerinde önemli kısıtlamalar getiriyor. İster süratli hareket eden bir araba, ister yüksek seri bir üretim hattı veya karışık bir bilimsel egzersiz veya jurnal bir eğitim etkinliği olsun, Ascend 310 her sektörü yerinde maliyetli data işlem gücüyle destekliyor. Bir Ascend 310 çip, millet, arabalar, engeller ve trafik işaretleri dahil almak üzere 200 bambaşka nesnenin eş zamanlı tanımlanmasını destekleyen, 16TOPS’ye değin uygun veri işlem yapabilir ve bir saniye içerisinde binlerce resim işleyebilir. Bu yılın Ekim ayında Huawei ve Audi, L4 otonom aracında çip setini tanıttı. Vasıta, Huawei’nin Mobil Bilgi Merkezi (MDC) bilgisayar ünitesi ile donatıldı ve Huawei’nin Ascend 310 çip setinin, L4 otonom aracında yalnızca 200 watt kuvvet tüketeceği belirtildi.

Ascend serisinin diğer bir avantajı, Huawei’nin piyasadaki herhangi bir mimaride hemen şimdi görülmemiş en yüksek enerji tüketimi senaryosundan, yüksek bilgi operasyon gücü senaryosuna kadar yenilikçi ve genişletilebilir Da Vinci mimarisini benimsemesidir. Da Vinci mimarisi, bununla beraber farklı senaryolarda AI dilekçe dağıtımını, geçişini ve meslek birliğini kolaylaştırarak yazılım geliştirme verimliliğini büyük ölçüde artırıyor ve dağıtılmış sektörlerde AI uygulamalarına geçişi hızlandırıyor.

Önceki HaberAraştırmacılar Güneş’i “kısmanın yolunu buldu Sonraki HaberAudi ve Disney otonom araçlar için karşılıklı oldu

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir