Yeni Geliştirilen 3D Modellemeyle, Ağır Elementlerin Nasıl Oluştuğu Öğrenilebilecek

Bilim admin 207 Okundu
sponsorlu reklam

Yeni Geliştirilen 3D Modellemeyle, Ağır Elementlerin Nasıl Oluştuğu Öğrenilebilecek

Büyüyen teknoloji ve bilim sayesinde keza dünyamıza ayrıca de evrene dair yeni şeyler öğrenip yeni şeyler keşfedebiliyoruz. Bilim insanları yeni geliştirilen 3D modelleme tekniği bir uçtan bir uca altın ve kurşun gibi ağır metallerin nasıl oluştuğunu öğrenebilecek.

Alberta Üniversitesi’nden Gök Bilimcilerin geliştirdiği 3D modelleme yöntemiyle, daha önce eşi benzeri görünmeyen detaylara sahip, iki nötron yıldızının çarpışma sonrası sahnesi yaratıldı.

U.S. National Energy Research Scientific Computing Center’da milletlerarası bir araştırma ekibiyle birlikte çalışan ve süper bilgisayarları kullanan Rodrigo Fernandez “Çarpışma, altın ve kurşun gibi ağır elementleri oluşturuyor. Keza birincil defa, iki nötron yıldızının çarpışmasıyla infilak eden gamma ışınlarını görüyoruz. Bu keşifle birlikte çoğu yeni bilimsel gelişme yaşanacak” dedi.

Nötron yıldızları, ufak ve yoğun yıldızlardır, kent ölçeklerinde ama güneşin kütlesine sahip yıldızlardır. İki nötron yıldızı çarpıştığında, materyaller dışa doğru patlar.

Şu belli başlı kadar, bilgisayar simülasyonları dağılan materyallerin nereye değin açılacağını hesaplayabilecek değin sofistike değildi. Yeni 3-D modelleme sayesinde, 2-D modellemelere kadar iki kat daha artı materyal hesaplanabilecek.

Fernandez “Sonuçlarımız tutarsızlıkları iyice çözmeyecek, sayıları birbirine yaklaştıracak” dedi. Ayrıca, geliştirdikleri modelin, ağır elementlerin nasıl oluştuğunu ve uzaya nasıl dağıldığını daha iyi anlamalarını sağlayacağını ek etti.  

Tabii, böyle bir olayı 3D olarak modellemek fazla basit yok. Formasyon karışık fiziği ve çoğu bedensel süreci içeriyor. Bunların hepsini tek seferde gerçekleştirmek ise bilgisayarları oldukça zorluyor. Bu stil bir süreci zorlaştıran ana etmenin, madde gibi davranan manyetik alan olduğunu söyleyen Fernandez, bu süreci tanımlayacak denklemleri bildiklerini fakat bunu iyice tanımlayabilmek için 3 boyutun gerektiğini ve bunun çok pahalı olduğunu ifade etti.

Kaynak : https://phys.org/news/2019-01-simulation-colliding-stars.html

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir