Yerli oyunlar ne durumda?

Donanım admin 182 Okundu
sponsorlu reklam

Yerli oyunlar ne durumda?

Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği’nin (TOGED) öncülüğünde ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Güllle’nin kıymetli katılımlarıyla gerçekleştirilen 2018 Oyun Yazılımı İhracat Rakamı Toplantısı’nda Türk oyun sektörünün geçtiğimiz yılki performansı değerlendirildi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yaptığı konuşmada yerli oyun geliştiricilerin 2018 yılında 1 milyar 50 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirdiğini açıkladı.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki başvuru izinleri

Oyunlar kibir kaynağımız

201901191816589485.jpg Oyunlar gurur kaynağımız

Toplantının açılış konuşmasını yapan TOGED Başkanı Ali Erkin, Türkiye’deki oyun geliştiricilerin başarılarını sıralayarak, sektör olarak milletlerarası başarılara imza atmış oyunlarımızla Avrupa’nın böylece fazla ülkesindeki geliştiricilerden daha ileride olduğumuzun altını çizdi. Erkin, “Bugün telefonlarımızda ve tabletlerimizde en fazla oynanan birincil on oyun arasında öyle çok Türk geliştiricinin oyununu bulmak mümkün ve bu bizim için çok büyük bir kibir kaynağı” şeklinde konuştu.

Erkin’den sonra söz bölge Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, “TİM olarak yazılım ihracatına fazla siklet veriyoruz. Yazılım sektörü kendisinden çok şey beklediğimiz ve 2023 vizyonu içerisinde büyük hedefler koyduğumuz bir sektör. TOGED başkanı Ali Erkin’in de belirttiği gibi, sayın bakanımızın desteği ve vizyonu bu bağlamda çok değerli,” dedi.

Yazılımın yerli ve ulusal olmasının Türkiye’de pek fazla şeye kapı açacağını belirten Gülle, İhracatın 7’den 70’e cümbür cemaat tarafından anlaşılıp benimsenebilen bir kavram olması için özel bir eğitim programı üstünde çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

1 Milyar doları aşan rekor ihracat

2019011918171276685.jpg 1 Milyar doları aşan rekor ihracat

Gülle’nin peşinde kürsüye gelen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Türkiye orta gelirli ülkeler seviyesinden yüksek gelirli ülkeler seviyesine geçmek zorundadır. Bunu yapmak için 21. Yüzyılın yükselen sektörlerine daha fazla teknoloji, tasarım ve markalaşma yatırımları yapmamız gerekmektedir. Bunu yaparken dünyanın teknolojik bir dönüşümden geçtiğini göz ardı edemeyiz,” biçiminde konuştu.

hemen dünyanın en karlı 20 şirketi aralarında yazılım, bilişim ve yüksek teknoloji şirketleri bulunduğunun altını çizen Pekcan, bilişim sektörünün keza gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin idareli büğümenin ve toplumsal kalkınmanın vazgeçilmez bir unsuru olduğunu vurguladı.

Bilişim sektörünün hesaplı değeri yüksek parçalarından birinin dijital oyun sektörü olduğunu söyleyen Pekcan, “2018 yılında 138 milyar dolar civarında olan küresel oyun pazarı büyüklüğünün 2021 yılında 180 milyar doalr olması beklenmekte. Bu sayılar sektörün potansiyelini ortaya koymaktadır. Ülkemizdeki oyun pazarının hacmi 750 milyon dolara ulaşmış bulunmaktadır.”

Dijital oyun sektörü ihracat rakamlarının son iki yılda %100’lük bir yükselme gösterdiğini bildiren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “2016’da 500 milyon dolar olan ihracat rakamımız 2018’de 1 milyar 50 milyon dolara ulaştı. Bu rakamı daha da arttırmak için çalışmalarımız kesintisiz devam etmekte,” şeklinde konuştu.

Ticaret Bakanı ve TİM Başkanı toplantının ardındaki SANLAB Simülasyon tarafından geliştirilen simülasyonlar ve alanda yer alan yerli oyunlar hakkında data aldılar.

Önceki HaberWhatsApp Gold Tehdidi Bitmiyor!  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir