Zombiler: Kültürel Bir Tarih kitabı raflardaki yerini aldı

Kitap admin 273 Okundu
sponsorlu reklam

Zombiler: Kültürel Bir Tarih kitabı raflardaki yerini aldı

Koç Üniversitesi Yayınları’nın (KÜY) Tarih kategorisinde yayımladığı kitabı Zombiler: Kültürel Bir Tarih raflardaki yerini aldı. Birkbeck Üniversitesi İngiliz Dili ve İnsani Bilimler Bölümü’nde modern ve günümüz edebiyatı profesörü Roger Luckhurst’un kaleme aldığı kitap, Begüm Kovulmaz kadar Türkçeye kazandırıldı.

Zombiler: Kültürel Bir Tarih raflardaki yerini aldı

Zombiler ilk olarak soylu vampirlerin ve mumyaların çürümekte olan yoksul akrabası, korku filmlerinde oysa çeperde yer bulan bir yaşayan ölüydü. Sıranın kendisine gelmesini beklerken kesintisiz konak değiştirdi; sonunda küresel bir figüre dönüştü.

Artık zombi kıyameti filmlerine, çizgi romanlarına ve romanlarına, televizyon dizilerine ve bilgisayar oyunlarına rastlamadan adım atmak mümkün değil. “Zombi” sözcüğü standart niteleme sıfatlarından birine dönüştü; zombi bilgisayarlar, zombi bankalar, zombi şirketler, zombi ekonomi, zombi hükümetler, zombi hukuk davaları dünyasında yaşıyoruz. Bunlar zombileşiyor çünkü başlıca varoluş hallerine temsil, denetleme ya da bilinç kaybı eşlik ediyor; ölüler fakat bunu hemen şimdi bilmiyorlar, otomatiğe bağlamış halde yaşıyorlar.

Zombiler, eşikteki bir gotik canavarın kendine özgü kültürel tarihini ve köleliğin baskı ve dilsiz dünyasından kapitalist dünyanın kalbine, hatta küresel popüler kültürün şebekelerine ulaşırken yaptığı yolculuğu anlatıyor.

Zombiler: Kültürel Bir Tarih kitabı raflardaki yerini aldı

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir