15cm’lik iskeletin gizemi

Genel admin 302 Okundu
sponsorlu reklam

15cm'lik iskeletin gizemi

Şili’nin Atacama Çölü yakınında yaklaşık 20 sene önce bulunan gizemli, 15cm uzunluğundaki mumyalanmış bir iskelet, Şili hükümeti ve bilim insanlarını ciddi bir şekilde rahatsız ediyor.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

Carl Zimmer’in bir süre önce New York Times’da yayınlanan yazısına tarafından Şili Milli Anıtlar Konseyi, olayı incelemeye aldı ve mumyanın kabir soygunculuğu aracılığı ile yasa dışı yollardan ülke dışına kaçırıldığını söylüyor. Şili bilim insanlarının büyük bir kısmı da, iskelet üzerinde yapılan araştırmadan hoşnut yok. Araştırmanın yöneticisi Garry Nolan’ın, iskeletin genetik analizini yapmaması gerektiğini, sonuçta ortaya meydana çıkan bilimsel bulguların “kirlenmiş” olduğunu söylüyorlar.

Nolan’ın araştırması, mumyanın olasılıkla bir grup genetik mutasyon geçirmiş bir insan fetüsü olduğuna yönelik bulguları ile büyük bir akustik yaratmıştı. Genome Research üzerinde yayımlanan makale, bununla beraber bu kız iskeletinin Şili etnik kökenine sahip olduğunu gösteriyordu. Uzun kafası, çökmüş gözleri ve yetkisiz kaburgaları ile fetüs muhtemelen 1940’lar yada 1950’lerde öldüğü sırada ikinci üç aylık dönemi içerisinde bulunuyordu.

Mumyanın geçmişinin oldukça esrarengiz ve acayip olduğu da rahatlıkla söylenebilir. 2003 yılında terk edilmiş bir Şili kasabası olan La Noria’daki bir kilisenin yakınında Oscar Munoz göre bulunduğu söylenen iskelet, bir vakit sonradan kendisini İspanya’da yaşamış Ramon Navia-Osorio‘nun koleksiyonunda buldu. 2012 yılında bir UFOlog film ekibi için mumyaya erişim izni tanındı ve mumyanın muhtemelen ufo kaynaklı olduğunu iddia eden kısa bir belgesel çekildi. Bu belgesel de Nolan’ın dikkatini çekti ve kendisi, 2013 ve 2018 yıllarında bu iskelet üzerinde bazı incelemeler yaptı. Şili’den tepki alan da bu araştırmaların ikincisi olarak gözüküyor.

Araştırmanın büyük tepki almasının temel sebebi ise, düşük yapılmış bir cisim üzerinde yapılan bu araştırmaların “çocuğa, ailesine ve bütün Şili mirasına” karşısında küstah görülmesi olduğu söylenebilir. Bir diğer sebep ise, NYT ile konuşan bazı bilim insanlarının belirttiği üzere, eğer numune yasa dışı veya ahlak olmayan bir şekilde elde edilmişse, yapılan araştırma da ahlak değildir.

Nolan ve araştırmanın iki taraflı yazarlarından Atul Butte’un Zimmer’e söylediklerine tarafından ise mumyanın yasa dışı bir şekilde elde edildiğini düşünmeleri için hiçbir sebep bulunmuyordu. Mumya, yıllar her tarafında Şili’de derhal herkes kadar biliniyordu ve hükumet bu konuda hiçbir çaba göstermemişti. Ayrıca mumyanın bir insana ait olduğu açık bir şekilde görülemediğinden, Nolan ve ekibinin Stanford Üniversitesi’nden olasılıkla insan olmayan bir primata ait olan bir iskeleti araştırmak için müsade alması gerekmiyordu.

Nolan ve Butte, Gizmoda’ya yaptıkları açıklamada da genom analizlerinde ülkelerin geleneklerine saygılı olunması gerektiğine inandıklarını ve daha önce de bu iskelet kalıntılarının ana vatanına döndürülmesi gerektiğini söylediklerini belirtiyordu. İskeletin bir insana ait olması ile beraber bu düşüncelerinin daha güçlendiğini belirten araştırmacılar, bu incelemelerin ana sebebinin “uzun bir süredir herkese açık bir kavga haline dönüşmüş olan bu tartışmaya insani bir girişim getirmek ve iskeletin saygınlığını gözetmek istemeleri” olduğunu belirtmekteler.

Önceki HaberMobil İnternet Kullanıcılarına Fena Haber! Sonraki HaberAquaman, kocaman gişe hasılatına imza attı

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir