2018’in yapay zeka temelli en iyi 5 fotoğrafı

Haberler admin 337 Okundu
sponsorlu reklam

2018’in yapay zeka temelli en iyi 5 fotoğrafı

Google, 2017’de gürültüsüz sedasız Arts & Culture adlı bir uygulama yayınladı. Kullanım birincil başlarda böylece uyarı çekmiyordu, lakin Arts & Culture’ın “Art Selfie” bölümüyle kullanıcılar, kendi fotoğraflarını çekip uygulamaya yükledikten sonradan sanat eserlerindeki benzerlerini bulabilmeye başladı. Yapay akıl yardımıyla meşhur tablolardaki benzerlerini bulan ve benzerliklerini yüzde olarak sistem üzerinden görebilen kişiler de uygulamanın eskisine kıyasla daha popüler ayla gelmesini sağladı.

Art Selfie, 2018 yılında viral haline geldi ve bununla birlikte Arts & Culture, App Store’da en çok indirilen uygulamalar arasına girdi. Bu gelişmelerin ışığında 2018’in suni zekanın yılı olduğunu anlatmak olası. Biz de bu yazımızda 2018’in suni zekayı odağına alan en iyi 5 fotoğrafını sizler için inceledik.

Yapay akıl, fotoğraflardaki çıplaklığı kapatabiliyor

2018 boyunca yapay zeka, sanatçılar göre eski ustalar gibi resim olabilmek, nü ve bakış çizebilmek, sıfırdan havai fişek üretmek gibi faaliyetlerde kullanıldı. New York Times bile, Janelle Shane ile birlikte yapay akıl yardımıyla Cadılar Bayramı kostümleri üretti. sonra bir Times illüstratörü bunları çizdi. Suni zeka araştırmacısı Robbie Barrat de çıplak portreler üzerindeki sinir ağlarını eğiterek aşağıdaki gerçeküstü görüntüyü yarattı.

Şirketler, suni zekayı pazarlama arabulucu olarak kullanıyor

Teknoloji şirketleri, kişilerin 2018’de kullanması için suni zeka odaklı araçlar yayınladılar. Microsoft Research, tamamen şahısların söylediklerine dayalı bir imaj yaratabilen bir algoritma yarattı. Adobe, kullanıcının portresini Mona Lisa’dan Yunan heykeline kadar her tarza dönüştürmesini sağlayan bir vasıta yayınladı. IBM, ünlü olarak neye benzeyeceğinizi bildiren bir web sitesini yayına aldı. Aşağıdaki görsel de IBM’in web sitesinden aldığımız bir görsel. Bu yapay zeka araçları da şirketlerin suni akıl konusundaki yeteneklerini nasıl pazarladıklarını ortaya koyuyor.

Yapay zeka ile oluşturulan görseller kavram hakkında veri veriyor

2018’de görüş üretmedeki en büyük buluşlardan biri, Google’da stajyer olarak çalışan Andrew Brock kadar yaratılan BigGAN adlı bir algoritmaydı. Brock, birçok araştırmacının yapabileceğinden fazla daha artı resim üstünde eğittiği kompleks bir ağ oluşturmak için Google’ın büyük hesaplama gücünden yararlandı. Sonuç ise daha önce görmüş olduğumuz suni akıl görselleri dünyasının tersine inanılmaz dokuya sahip görüntüler oldu.

Yapay zeka yetersiz kalınca sanat devreye giriyor

Yapay zeka topluluğu için en büyük zorluklardan biri teknolojinin nasıl geliştirileceği. Bu yıl, teknoloji çalışanları şirketlerinin teknolojiyi nasıl uyguladıkları konusunda isyan ettiler. aynı zamanda algoritmaların dünyayı ve kendimizi deneyimleme biçimimizi ne değin derinden değiştirdiğiyle ilgili sorular da devam ediyor. Aşağıdaki görüntü teknik olarak bir suni zeka tarafından oluşturulmadı, fakat yapay zekanın oluşturduğu görsel kültürün kayda değer bir eseri.

Sanatçıların algoritmik bir toplumun problemli doğasına ışık yakalamak için geleneksel medyayı nasıl kullandıklarına da bir misal. Shin Seung Back ve Kim Yong Hun, 10 sanatçıdan yüz tanıma algoritması kadar algılanamayacak bir yüz görüntüsünü boyamasını istedi. Her resmin bir bilgisayar tarafından algılanmamasını temin etmek için, her ressamın çalıştığı yere üç adet yüz tanınma algoritmasına sahip bir kamera yerleştirildi. Sanatçılar çalıştıkça, kamera yüzleri aradı ve bir monitör sanatçının bulup bulmayacağını bildirip çalışmayı yönlendirdi, bu nedenle nihai mahsul üç algoritmanın hepsinde görünmez olacaktı.

Suni akıl sahte görüntüler oluşturabiliyor

Bu yıl Cincinnati Sanat Müzesi’ndeki “Life: Gillian Wearing” sergisinde bulunan Turner Ödüllü İngiliz ressam Gillian Wearing, yabancıların cesetlerini suratına düzenlemek için deep fake adı verilen bir usul kullandı. Deep fake görüntüler, reel görünen oysa en ince ayrıntısına kadar sahte olan hareketli bir manzara meydana getirmek için yapay akıl yapımı videolar ve yapay zekanın daha sinir bozucu etkilerinden birini temsilcilik ediyor; hakiki olan ile olmayan arasındaki ayrımı ortadan kaldırıyor.

Yapay Akıl

Favorilere Ekle

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir