3 Kişi Hariç, Yaşayan Tüm İnsanların Bulunduğu İlk Fotoğrafın Muhteşem Öyküsü

Bilim admin 347 Okundu
sponsorlu reklam

3 Kişi Hariç, Yaşayan Tüm İnsanların Bulunduğu İlk Fotoğrafın Muhteşem Öyküsü

Dünya, yarım asır önce Apollo 8 astronotu William Anders göre ilk kez renkli olarak görüntülendi. TeknoTarih köşemizin yeni bölümünde, yalnızlığımızı yüzümüze vuralı yarım 50 yıl olan tarihi fotoğrafın öyküsünü anlatıyoruz.

Güneş’in doğduğu zamana gündoğumu, batıp yerini Ay’a bıraktığı zamana da gün batımı diyoruz. Peki gün kavramının geçerli olmadığı biricik uydumuz Ay’da, Güneş açık havada devirli olarak “doğan” başka bir gök cismi var mı? Var ve biz de onun üzerinde yaşıyoruz.

İnsanlığın en büyük merak konularından birisi olan Ay’a gidişimiz pek da kolay olmadı. Yüzeye inmeden önce oraya her zaman gitmek, çevresinde daima tur atmak gerekiyordu. İniş yerine getirmek zordu. Tarihler 21 Aralık 1968’i gösterdiğinde, asla unutulmayacak bir gün yaşandı.

NASA astronotları William Anders, James Lovel ve komutanları Frank Borman, ilk önce Ay’ın yakına gidecekleri Apollo 8 görevi için hazırlandılar:

O tarihe dek yapılan incelemeler, birincil Apollo görevinin başarısızlıkla sonuçlanmasına niçin olmuştu. 27 Ocak 1967’de Gus Grissom, Edward White ve Roger Chaffee 3 NASA astronotu, bir test sırasında rampada meydana çıkan yangında feci şekilde can vermişlerdi.

Apollo görevleri, astronotlar için tam bir intihar fermanı gibiydi:

Yeryüzünde üretilmiş en enerjik fırlatma roketlerinden birisi olan Saturn V, ilk kere Apollo 8’de kullanıldı. Apollo mekiği içerisinde Ay çevresinde görüntüler çekmeye yarayacak kamera ekipmanları vardı.

Her üç astronot da kameraya sahiplerdi, ancak renkli fotoğraf çekebilen tek ekipman William Anders’ın elindeydi.

Saturn V roketi, içerisinde 3 şahsiyet ekip yer alan Apollo 8 mekiği ile Kennedy Uzay Merkezi 39A rampasında yerini aldı. Geri sayım başladı: 10, 9, 8, 7, …

Kalkış sorunsuzdu. Satürn V mekiği Ay’a dürüst fırlaması için Apollo 8 mekiğini yer çekiminden kurtarmış, görevini yapmıştı.

Dünya’dan sıradan 376.000 kilometre uzaklıkta olan Ay’a dürüst süzülen Apollo 8 karanlık yolculuğuna başladı:

Saturn V’in ateşleme sistemleri ayrıldıktan sonradan, küçük bir konserve kutusu gibi kalan mekkik içerisinde 3 insanın gerilim yüklü yolculukları da bu şekilde başlamış oldu.

Hedef Ay’ın yer çekimine takıldıktan sonra yörüngesine girip, birkaç tur atarak yuvaya geri dönmekti:

Saatler süren nispeten yavaş gerilimli yolculuktan sonra Apollo 8 Ay’ın yörüngesine hedeflenen şekilde ulaşmayı başardı.

Ay’ın karanlık yüzünü gören ilk insanları oldular:

Zamanın teknolojisi, Ay’ın diğer tarafında geçen bir araçtan sinyal elde etmek için yetersizdi. böylece mekik ve Dünya arasındaki irtibat sık sık kesiliyordu. Apollo 8, Ay’ın karanlık yüzüyle başbaşa kaldığında, 3 astronot uzayın en yalnız insanları oluyorlardı. Bu vakit zarfında karanlık yüzeye ilişkin yapabilecekleri tüm incelemeleri yaptılar.

Dünya’nın uzaydan çekilen birincil renkli fotoğrafı Earthrise:

Sahiden astronotlar, bu kareyi yetişmek için birbirleriyle yarışmışlardı. Hatta komutan Borman, fiilen teorik olarak orada resim çeken ilk kişiydi, ama renkli fotoğraf makinesi William Anders’ın elindeydi. Kısmet işte, ne yaparsın 🙂 Anders’ın adı tarihe bu şekilde yazılmıştı.

26 Aralık 1968’de dönüş yolculuğu başladı:

Mekikte bulunan kısıtlı miktardaki yakıtla Ay’ın yer çekiminden kurtulmak, Dünya’ya kıyasla çok daha kolaydı. Zira yüzeyinden yok, yörüngesinden çıkılması gerekiyordu. Günler her tarafında atılan 10 Ay turu sonrasında elde edilen verilerin Dünya’ya getirmek çok önemliydi.

Apollo, 27 Aralık 1968 saat 10:51’de Pasifik Okyanusu’na başarılı bir iniş yaptı:

Toplam görem süresi 147 saat 31 dakikaya ulaşmıştı. Astronotlar, ölümle burun buruna yaşadıkları 6 günün ardındaki tekrar Dünya’ya gelmişlerdi. USS Yorktown kurtarma gemisi, Apollo 8’e hesaplanandan 5.100 eksen uzaklıktaydı. Saat 12:20’de kurtarma gemisi Apollo 8 astronotlarına ulaştılar.

Carl Sagan’ın bir diğer tarihi Dünya fotoğrafı olan Benzi Atmış Mavi Nokta kitabındaki sözleriyle veda edelim:

Bir diğer TeknoTarih yazısında görüşmek üzere, bizi peşine düşüp takip etmeye devam edin 🙂

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir