3 Yıl Boyunca Bir Daha Tekrarlanmayacak Kanlı Ay Tutulması İçin Geri Sayım Başladı

Haberler admin 125 Okundu
sponsorlu reklam

3 Yıl Boyunca Bir Daha Tekrarlanmayacak Kanlı Ay Tutulması İçin Geri Sayım Başladı

Kanlı ay tutulması görsel olarak büyüleyici bir etkiye sahip. Bunun yanı sıra Dünya’da gerçekleşen bir takım olayları tetikleyip tetiklemediği ile ilgili bir fazla rivayet var. Ocak ayında ise bir kere daha bu büyüleyici gök olayını gözlemleme fırsatımız olacak.

Ay tutulması, Güneş tutulması gibi gök olayları, Dünya üstünde her zaman merakla takip edilen hatta insanların bu olayları izleyebilmek için önceden hazırlıklar yaptıkları ilgi çekici gök olaylarıdır. Ay tutulması aslında çok nadir gerçekleşen bir olay değil, lakin “kanlı ay” diye anlatım tarzı edilen tutulma birazcık daha öbür bir konuma sahip.

Gökyüzünü mavi görüyor olmamızın nedeni, Dünya’ya gelen Güneş ışınlarının beyaz kısımlarının atmosfer göre emilmesi lakin mavi ışığın geri yansıtılması nedeni ile olur. Kanlı ay tutulmasında ise gelen ışınlardan kırmızı tonlarına sahip olanlar kırılarak, geri yansıtılır. Bu yansıyan ışınlar, Ay’ın üzerine düştüğü için de tutulma sırasında uydumuzu kırmızımsı tonlarda görürüz.

20 Ocak’ta gerçekleşecek olan bu gökyüzü olayı 2021 senesine dek bir daha gerçekleşmeyecek. NASA’nın açıklamasına kadar “kanlı ay” tutulması Kuzey ve Güney Amerika, İzlanda, Afrika ve Batı Avrupa’da tam tutulma biçiminde, Dünya’nın geri kalan bölgelerinde ise parçalı ay tutulması şeklinde izlenebilecek. Uzmanlar bu güzel olayı izlemek isteyecek kişileri, tutulma esnasında Ay’a çıplak gözle bakmamaları konusunda uyarıyorlar.

Kaynak : https://www.businessinsider.com/lunar-eclipse-super-blood-wolf-moon-in-january-2018-12?utm_source=feedly&utm_medium=referral

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir